Zamknij

Jeden z najstarszych klubów w Anglii przestał istnieć. Kibice zespołu we łzach

28.08.2019 12:24
Bury FC
fot. Twitter

Po 134 latach istnienia Bury FC przestało istnieć. Jeden z najstarszych i mających najwięcej występów na angielskich boiskach klubów został wycofany z rozgrywek League One z powodu olbrzymich problemów finansowych. Decyzja o rozwiązaniu zespołu zapadła oficjalnie, za postanowieniem The English Football League.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Bury FC borykało się z poważnymi problemami finansowymi już od dłuższego czasu. Mimo tego w ubiegłym sezonie popularni "The Shakers" spisywali się nienagannie i po rocznej nieobecności udało im się powrócić z League Two do League One. Wywalczenie awansu do wyższej klasy rozgrywkowej nie zażegnało jednak problemów zespołu z Gigg Lane, chociaż kibice starali się oferować klubowi pomoc nawet w sprzątaniu trybun.

Bury FC przestało istnieć. EFL wycofało klub z rozgrywek League One

Taka sytuacja postawiła przedstawicieli The English Football League pod ścianą. Angielski związek postawił właścicielowi Bury, Steve'owi Dale'owi ultimatum: do godziny 17:00 dnia 27 sierpnia miał przedstawić im dowody na to, że jest w stanie zapewnić klubowi płynność finansową lub znaleźć podmiot, który mógłby to zrobić.

Dale nie widział jednak szans na samodzielne uratowanie drużyny, dlatego też postanowił ją sprzedać. Chęć kupna klubu liczącego sobie 134 lata istnienia wyraziła firma C&N Sporting Risk, która, po przeanalizowaniu długów drużyny, zdecydowała się ostatecznie wycofać ze swojej propozycji. W efekcie, po upłynięciu ww. terminu, EFL zostało zmuszone do usunięcia Bury z rozgrywek po 125 latach występowania klubu w oficjalnych meczach angielskich lig.

- Niewątpliwie dzisiejszy dzień jest jednym z najciemniejszych w najnowszej historii Ligi. EFL pracowało z determinacją i niestrudzenie, aby uniknąć takiego końcowego rezultatu postępowania. Z wielkim bólem serca musieliśmy jednak to zrobić, aby pozostać rzetelnymi przy podejmowaniu takich decyzji. Po prostu nie mogliśmy pozwolić, aby taka niedopuszczalna sytuacja była kontynuowana i to bez perspektywy jej rozwiązania - powiedziała prezes EFL, Debbie Jevans.

Wkrótce podobny los może spotkać także Bolton. Właściciele innego legendarnego angielskiego klubu dostali podobne ultimatum jak Steve Dale. Popularni "Wędrowcy" na przedstawienie planu zapewniającego płynność finansową zespołu mają czas do 12 września.

EFL wycofało Bury FC z rozgrywek League One

Bury FC wystąpiło łącznie w 4852 oficjalnych meczach EFL. Więcej na koncie mają jedynie Notts County, Preston North End, Burnley, Wolves i Derby. W sezonach 1899/1900 i 1902/1903 dwukrotnie sięgnęło po Puchar Anglii. W tegorocznych rozgrywkach, z powodu niemożności spełnienia ligowych wymogów, "The Shakers" nie udało się rozegrać ani jednego meczu.

RadioZET.pl/EFL/MG