Zamknij

Robert Lewandowski może pobić jeszcze jeden rekord. Należy do byłego reprezentanta Polski

16.05.2021 11:25
Robert Lewandowski
fot. DPA/Associated Press/East News

Robert Lewandowski w ostatniej kolejce Bundesligi może pobić rekord Gerda Muellera. Jednak napastnik Bayernu może przebić jeszcze inne osiągnięcie, należące do Ernesta Wilimowskiego.

Robert Lewandowski w spotkaniu z Freiburgiem wykorzystując rzut karny, wyrównał rekord Gerda Muellera, który w sezonie 1971/72 zdobył 40 goli. Przed kapitanem reprezentacji Polski został jeszcze jeden mecz Bundesligi do rozegrania, dlatego 32-latek będzie miał okazję do pobicia osiągnięcia legendy niemieckiej piłki.

Niemniej jednak Lewandowski może pobić dodatkowy rekord. Wojciech Frączek statystyk TVP Sport przypomniał na Twitterze, że polski zawodnik może pobić także rekord Ernestra Wilimowskiego, który w sezonie 1940/41 na najwyższym poziomie rozgrywkowym zanotował 41 trafień. Wówczas nie było jeszcze Bundesligi, a Niemcy były podzielone na wiele lig. Wilimowski dokonał tej sztuki jako piłkarz PSV Chemnitz w saksońskiej Gaulidze w III Rzeszy.

Robert Lewandowski może pobić rekord Ernesta Wilimowskiego

Mimo że Ernest Wilimowski urodził się w Polsce i w latach 1934-1939 dla biało-czerwonych zdobył 21 bramek, podkreślał o swojej przynależności do mniejszości niemieckiej, mówiąc o sobie „Górnoślązak”. Jak podaje serwis onet.pl po wybuchu II wojny światowej, piłkarz wyjechał do Niemiec, reprezentując III Rzeszę. Wtedy cała Polska nazwała go zdrajcą narodu. W swojej karierze występował w takich klubach jak: Bismarckhutter, PSV Chemnitz czy TSV 1860 Monachium.

Wilimowski nigdy nie wrócił do Polski. Zawodnik zmarł 30 sierpnia 1997 roku w wieku 80 lat.

RadioZET.pl