Zamknij

Robert Lewandowski odbierze Złotego Buta. Pierwszy Polak w historii tej nagrody

21.09.2021 12:34

 Robert Lewandowski odbierze we wtorek Złotego Buta - nagrodę dla najlepszego strzelca w europejskich ligach. W sezonie 2020/21 kapitan reprezentacji Polski zdobył 41 bramek. Ceremonia odbędzie się w klubowym muzeum na stadionie Allianz Arena.

Robert Lewandowski odbierze Złotego Buta. Pierwszy Polak w historii tej nagrody
fot. nordphoto GmbH / Straubmeier via www.imago-images.de/Imago Sport

Robert Lewandowski w klasyfikacji Złotego Buta zdobył 82 punkty. Kapitan reprezentacji Polski zdobył 41 goli w 29 meczach, a w najsilniejszych ligach na Starym Kontynencie (angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej) liczba goli mnożona jest przez dwa.

Drugie miejsce zajął Argentyńczyk Lionel Messi, który wówczas jeszcze w barwach Barcelony (obecnie Paris Saint-Germain) zdobył 30 goli (60 pkt), a trzecie - Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Juventusu Turyn (obecnie Manchester United) - 29 bramek, czyli 58 punktów.

Robert Lewandowski pierwszym polskim zdobywcą Złotego Buta

Lewandowski jest pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który przekroczył liczbę 40 ligowych bramek w sezonie. Wcześniej rekordzistą był zmarły w tym roku Gerd Mueller z 40 golami.

Złotego Buta 33-letni napastnik otrzyma po raz pierwszy w karierze. Jest też pierwszym Polakiem uhonorowanym w ten sposób. Nagroda przyznawana jest od 1968 roku.

Wtorkowa ceremonia zaplanowana jest na godzinę 14.

loader

RadioZET.pl/PAP