Zamknij

Ogromne wyróżnienie dla Polski. Lewandowski bohaterem zdjęcia roku w Niemczech

26.01.2022 15:51
Robert Lewandowski
fot. AP/Associated Press/East News

Niemiecki "Kicker" wybrał najlepszą sportową fotografię 2021 roku. Okazało się, że zwyciężyło zdjęcie Roberta Lewandowskiego, uderzającego piłkę przewrotką podczas meczu Ligi Mistrzów. Bayern Monachium grał wówczas w fazie grupowej z Dynamem Kijów.

"Pewnego razu w Kijowie" - to właśnie tak zatytułowane jest najlepsze sportowe zdjęcie w Niemczech w 2021 roku, którego bohaterem został Robert Lewandowski. Fotografia z kapitanem reprezentacji Polski, strzelającym gola przewrotką w meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów, została wybrana przez "Kickera" jako jedna z dziewięciuset.

Bohaterem kapitalnego ujęcia jest 44-letni Sebastian Widmann. W Niemczech jego zdjęcie nazywają arcydziełem, tłumacząc, że uchwycił polskiego napastnika w dosłownie perfekcyjnym momencie.

Lewandowski bohaterem zdjęcia roku w Niemczech. Ogromne wyróżnienie

- Kiedy dostałem telefon, na początku nie mogłem w to uwierzyć. To było nierealne. Może trzecie miejsce w piłce nożnej, ale główna nagroda? Musiałem usiąść, żeby to zrozumieć - przyznał Widmann w rozmowie z "Kickerem".

Niezależny fotograf mieszka z rodziną w Monachium, a fotograficznymi relacjami Bayernu zajmuje się od 2009 roku. Jaka jest jego recepta na takie zdjęcia, jak to z Kijowa?

- Posłuchałem rady mojego profesora sprzed 20 lat: nie siedź tam, gdzie wszyscy. Nie zająłem więc pozycji po stronie trenerów, ale po drugiej - wyjawił.

Co sprawiło, że zdjęcie Sebastiana Widmanna jest tak wyjątkowe?

Fotografia Widmanna jest tak ostra, że nie widać na niej prawie żadnych płatków śniegu, mimo że tego dnia opady były doprawdy ogromne. - Gdyby pojawił się nagle taki płatek śniegu, ostrość mogłaby być ustawiona zupełnie inaczej... - wytłumaczył. Co więcej, wokół "Lewego" nie ma w tym momencie żadnych rywali, chociaż sekundę po zrobieniu zdjęcia pojawiło się ich na pęczki.

Co ciekawe, z ujęcia Widmanna brytyjski "The Sun" wyłapał nawet... rozwiązaną sznurówkę na bucie Lewandowskiego, co potem na swoich łamach specjalnie powiększał i opisywał, jako dowód na jeszcze bardziej efektownego gola Polaka.

RadioZET.pl/Kicker