Zamknij

Kucharski komentuje konflikt z Lewandowskim. Nowe informacje

07.10.2021 20:42
Cezary Kucharski
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Cezary Kucharski wciąż toczy spór z Robertem Lewandowskim. Mimo że od wybuchu całej afery minęło kilkanaście miesięcy, nadal nie doczekaliśmy się jej rozstrzygnięcia. Najprawdopodobniej nie doczekamy się tego też w najbliższym czasie. Tak wynika przynajmniej z najnowszych wypowiedzi Kucharskiego.

  1. Lewandowski i Kucharski: NAGRANIE, ROZMOWA
  2. Lewandowski i Kucharski: SPÓR, PROCES. O co chodzi?

- Rok temu Robert Lewandowski złożył doniesienie do prokuratora krajowego Świączkowskiego, a wraz z nim kopie nagranych rozmów i chałupniczo zrobione do nich stenogramy. W myśl zasady „króliczka gonić, lecz broń Boże nie dogonić” do dzisiaj, pomimo powołania już trzeciego biegłego, nie ustalono nawet autentyczności tych nagrań. To mnie akurat najmniej dziwi - niezmiernie trudno ustalić autentyczność czegoś, co jest spreparowane... Za rok obiecuję kolejną aktualizację „na bieżąco ze sprawy” - przekazał na Twitterze były agent "Lewego".

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko Kucharskiemu. Jak tłumaczył w październikowej rozmowie z Polską Agencją Prasową prokurator Marcin Saduś, zarzucono mu, że "od września 2019 r. do września 2020 r. kilkukrotnie stosował wobec swojego byłego klienta groźbę bezprawną, polegającą na zapowiedzi rozpowszechnienia informacji dotyczących rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych należącej do pokrzywdzonego spółki handlowej".

Światło dzienne ujrzały nagrania, na których mogliśmy usłyszeć, jak Kucharski miał domagać się od Lewandowskiego 20 milionów euro za to, że nie ujawni jego rzekomych oszust podatkowych. - "Za to - w dwóch zdaniach - że będę krył do końca życia, że jesteś i twoja żona oszustami podatkowymi" - mogliśmy usłyszeć na nagraniu.

Lewandowski i Kucharski: NAGRANIE, ROZMOWA

Nagranie z rozmowy Kucharskiego i Lewandowskiego w październiku 2020 roku ujawnili dziennikarze Business Insider.

Robert Lewandowski: - O jakiej my emocjonalnie mówimy kwocie?
Cezary Kucharski: To jest 20 milionów euro, nie?
RL: - No dobra, ale jeśli chodzi o tę drugą?
CK: - No nie, więc teraz musimy jakby ustalić, jaka jest metodologia. Czyli jak ja wniosłem...
RL: - Emocjonalnie 20 milionów...
CK: - Euro.
RL: - Ok, dobra (śmiech).
CK: - Tyle jest jakby warty, myślę, twój spokój, nie? To akurat, tę kwotę rzucił w jednej z rozmów Rafael Buschmann (dziennikarz Der Spiegel)...
RL: - Osoba, która nie ma pojęcia o biznesie. O tym, co się dzieje. Z twojej historii usłyszał, to powiedział ci taką kwotę. Nie używaj tego argumentu, Czarek. Proszę cię.
CK: - Mówię ci. Rafael był u mnie dwa razy i wszystko czytał...
RL: - Dobrze. Ja też mogę mu wszystko pokazać. Zero złotych. Zero euro.
CK: - No to ja ci tylko mówię, skąd. Bo ja nawet nie wiem, ile to jest. Maik powiedział 10 milionów euro, tak?
RL: - Dobrze, Maik. Następny argument. No to ja ci powiem, że kelner powiedział zero euro. To jest to samo. Czarek, przestań.
CK: - Więc ty musisz powiedzieć i zdecydować, bo widzę że...
RL: - Czarek, ja ci mówię zero euro. Za co? To ja ci mówię teraz. To jest moje emocjonalne podejście do tego. Za co ty chcesz tak naprawdę te pieniądze?
CK: - Przeczytaj sobie porozumienie
RL: - No to za co? Podatki? Powiedziałem ci, że tu nie ma. Że w Niemczech? Nie ma. Za co te pieniądze? Że byłeś prezesem firmy? Która miała zero, zero, zero procent...
CK: - Za to - w dwóch zdaniach - że będę krył do końca życia, że jesteś i twoja żona oszustami podatkowymi.

Lewandowski i Kucharski: SPÓR, PROCES. O co chodzi?

Kucharski i Lewandowski toczą spór od wielu miesięcy. Zaczęło się od tego, że Kucharski skierował pozew przeciwko "Lewemu", w którym domagał się 39 milionów złotych.

- Chodzi o udziały w spółce RL Management, którą założyli w 2014 r., na potrzeby kolejnych kontraktów. Kucharski wniósł do niej prawa do wizerunku zawodnika wycenione wówczas na 3,5 mln zł. Otrzymał w zamian 2 proc. udziałów firmy, pozostałe 98 proc. należy do Lewandowskiego - wyjaśniali dziennikarze portalu wirtualnemedia.pl.

Spółka RL Management została rozwiązana. Na łamach "Spiegla" znanemu piłkarzowi zarzucano m.in. antydatowanie umowy dotyczącej praw reklamowych, dzięki czemu miał uniknąć wielomilionowych podatków. Otoczenie Lewandowskiego szybko odparło zarzuty, dodając, że jego kwestiami finansowymi w Niemczech "zajmuje się licencjonowany, niemiecki doradca podatkowy, który dba o to, aby wszelkie wymagane dokumenty były zawsze przedstawione organom podatkowym w Niemczech, a podatek prawidłowo rozliczony i zapłacony w terminie".

W oficjalnym oświadczeniu mogliśmy przeczytać też, że Kucharski "próbuje wymusić na Robercie Lewandowskim zapłatę nienależnych mu środków. Ustosunkowywanie się do ewentualnych zarzutów na łamach mediów traktujemy jako próbę wywierania nacisku na nas poprzez szkalowanie reputacji Roberta Lewandowskiego i tworzenie fikcyjnego wyobrażenia o sprawie, co miałoby w przyszłości wpływać na postrzeganie tejże sprawy przez sąd".

W październiku prawnik Lewandowskiego złożył zawiadomienie do prokuratury, które dotyczyło gróźb karalnych i próby szantażu ze strony Kucharskiego. We wtorek, 27 października, Kucharski został zatrzymany.

RadioZET.pl/Business Insider/wirtualnemediaTwitter/AN