Zamknij

Świetne wieści na inaugurację Bundesligi. Porozumienie władz

15.09.2020 21:37
Bundesliga: kibice wrócą na trybuny
fot. Frank Hoermann/SVEN SIMON/Imago Sport and News/East News

Wszystko wskazuje, że wraz z zaplanowaną na najbliższy weekend inauguracją Bundesligi, na stadiony wrócą kibice. Taką decyzję - według nieoficjalnych informacji - podjęli we wtorek przedstawiciele wszystkich 16 landów.

Kibice zniknęli z niemieckich stadionów w marcu. Po wznowieniu rozgrywek w połowie maja do końca sezonu mecze rozgrywano przy pustych trybunach.

Według źródeł Reutersa, przedstawiciele rządów poszczególnych krajów związkowych uzgodnili wprowadzenie sześciotygodniowego okresu próbnego, w czasie którego trybuny będą mogły zostać zapełnione w 20 procentach. Kluby i kibice zostaną poddani surowym rygorom sanitarnym, od konieczności zachowania bezpiecznego dystansu po zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu, co było niemiecką tradycją.

Wszystkie bilety będą imienne, by możliwie najszybciej namierzyć osoby, które były na stadionie. Kibice będą musieli zająć wcześniej wyznaczone miejsce, a w momencie wchodzenia i opuszczania obiektu będą musieli mieć nałożone maseczki ochronne. Czy ten obowiązek będzie dotyczył także trwania spotkania - zdecydują lokalne służby sanitarne.

Bundesliga: Kibice wrócą na stadiony

Zdaniem mediów, przedstawiciele rządów krajowych zgodzili się również, że jeśli w danym mieście w ciągu siedmiu dni od meczu liczba zakażeń wzrośnie do 35 na 100 000 mieszkańców, to kolejne spotkanie odbędzie się znowu przy pustych trybunach.

- To wielki moment dla wszystkich klubów, więc jesteśmy szczęśliwi. Jednocześnie to poważne zobowiązanie i wyzwanie, by odpowiedzialnie realizować wszystkie założenia i wytyczne - przyznał szef Borussii Dortmund Hans-Joachim Watzke, który podziękował wszystkim pracującym nad porozumieniem w tej sprawie.

- Radość jest ogromna, ale przed nam czas próby - dodał.

Rozgrywki 2020/21 piłkarskiej Bundesliga zainaugurowane zostaną w piątek potyczką mistrza Niemiec - Bayernu Monachium, którego zawodnikiem jest Robert Lewandowski, z Schalke 04 Gelsenkirchen.

RadioZET.pl/PAP