Zamknij

Bild: Lewandowski może wykorzystać przepis, by odejść. Ale to rozpęta piekło

05.07.2022 22:42

Dziennik Bild we wtorek poinformował, żę Robert Lewandowski mógł przedwcześnie opuścić Bayern dzięki przepisowi FIFA – tzw. paragrafowi 17. „Ale konsekwencje mogą być katastrofalne - także dla FC Barcelony. To rozpętałoby piekło” – twierdzi Uli Hoeness, cytowany przez niemieckich dziennikarzy.

Bild: Lewandowski może wykorzystać przepis, by odejść. Ale to rozpęta piekło
fot. RONNY HARTMANN/AFP/East News

Bild twierdzi, że Lewandowski, chcąc opuścić Bayern wbrew woli klubu mógłby skorzystać z zapisów znajdujących się w artykule 17 statutu FIFA. Przepis stanowi, że każdy zawodnik, który podpisał kontrakt przed ukończeniem 28 roku życia, może wykupić się z kontraktu trzy lata po podpisaniu umowy. „Paragraf reguluje również, czy dany zawodnik zostanie wykluczony, jak wysokie jest odszkodowanie od klubu przejmującego zawodnika i czy nowy klub jest zagrożony sankcjami” – informuje Bild.

Niemieccy dziennikarze twierdzą, że Lewandowski nie dostałby łatwo prawa do gry, które FIFA musiałaby mu przyznać po zmianie klubu. „Gdyby paragraf miał zastosowanie, FC Barcelona, która jest już mocno zadłużona, również zostałaby narażona na sankcje. Katalończycy nie mogli przewidzieć, jak wysoka będzie kara, by móc odłożyć pieniądze” – twierdzą dziennikarze.

Artykuł 17. Kary dla klubu i zawodnika

We wspomnianym przez Bilda artykule 17, FIFA określa jakie kary czekają zawodnika i klub, które złamią zasady umowy. "We wszystkich przypadkach strona dopuszczająca się naruszenia wypłaci odszkodowanie. (...) Kwota może podlegać określeniu w umowie lub uzgodnieniu między stronami. Oprócz zobowiązania do wypłaty odszkodowania, na każdego zawodnika uznanego za dopuszczającego się naruszenia umowy w Okresie chronionym zostaną nałożone także sankcje sportowe. Takie sankcje obejmują ograniczenie przez okres czterech miesięcy jego uprawnień do gry w oficjalnych meczach. W przypadku okoliczności obciążających ograniczenie może obowiązywać przez sześć miesięcy. Oprócz zobowiązania do wypłaty odszkodowania na każdy klub uznany za naruszający umowę lub uznany za nakłaniający do naruszenia umowy w ciągu okresu chronionego nałożeniu podlegają sankcje sportowe. Zakłada się wówczas, chyba że udowodnione zostanie coś przeciwnego, że każdy klub podpisujący umowę z zawodowcem, który rozwiązał swą umowę bez uzasadnionych przyczyn, nakłaniał zawodowca do dopuszczenia się naruszenia. Klub podlega wykluczeniu z procedur rejestracji nowych zawodników, na poziomie krajowym lub międzynarodowym, na dwa okresy rejestracyjne. - czytamy w przepisach FIFA.

Hoeness: „wtedy rozpęta się piekło”

Bayern miał również do czynienia z paragrafem 17 w przeszłości, kiedy Franck Ribéry negocjował z Realem Madryt. Bild pisze o tej sytuacji w ten sposób: „Wówczas Uli Hoeness wyjaśnił, co myśli o zastosowaniu tego przepisu. Do tej pory żaden z dużych klubów nigdy nie wyciągnął paragrafu 17. A jeśli któryś z wielkich spróbuje go zastosować, rozpęta się piekło. Nie radziłbym tego żadnemu klubowi na świecie” – mówił ówczesny prezydent Bayernu Monachium.

Najprawdopodobniej Robert Lewandowski nie będzie musiał decydować się na tak radykalne kroki, jak zrywanie umowy z Bayernem. Artykuł w Bildzie może być np. elementem strategii niemieckiego klubu, która polega na zastraszaniu otoczenia zawodnika. Jak wiadomo, władze mistrzów Niemiec cały czas twierdzą, że Lewandowski zagra w Bayernie pomimo wyraźnych deklaracji zawodnika o chęci odejścia z klubu. Bawarczycy prawdopodobnie starają się, by w przypadku transferu Polaka do Barcelony odchodził on na ich, a nie własnych zasadach. 

loader

RadioZET.pl/PAB