Bundesliga: Przełamania Lewandowskiego i Bayernu, Borussia nie zwalnia tempa

20.10.2018 17:57

Robert Lewandowski zdobył gola po 490 minutach, a później drugiego, Bayern Monachium - pokonując VfL Wolfsburg 3:1 - wygrał po czterech meczach bez zwycięstwa, ale to Borussia Dortmund, która nie dała szans VfB Stuttagrt 4:0, dominuje póki co w piłkarskiej Bundeslidze.

Bayern Monachium fot. PAP/EPA

30-letni Lewandowski na gola czekał prawie miesiąc, bo od 22 września, kiedy pokonał bramkarza Schalke 04 Gelsenkirchen (2:0). Później nie zagrał z Augsburgiem (1:1), z kolei niskie noty otrzymał za spotkania z Herthą Berlin (0:2) i Borussią Moenchengladbach (0:3). Także dwa występy w reprezentacji Polski (z Portugalią 2:3 i Włochami 0:1) nie przyniosły mu powodów do radości i licznik minut bez trafienia do siatki wskazywał już 461.

Wreszcie w 30. minucie pojedynku na Volkswagen Arena otrzymał podanie z głębi pola od Mattsa Hummelsa i mimo dość ostrego kąta strzałem między nogami nie dał szans Belgowi Koenowi Casteelsowi w bramce "Wilków" i po 490 minutach mógł się cieszyć ze zdobytego gola.

Na kolejnego czekał ledwie 19. Po dalekim podaniu Niklasa Suelego brazylijski obrońca gospodarzy William głową podawał piłkę do własnego bramkarza, ale za lekko, przejął ją kapitan biało-czerwonych, minął Casteelsa i kopnął z bliska do siatki.

Polak uzyskał czwartego i piątego gola w sezonie, a 184. i 185. w występie numer 264 Bundeslidze. W barwach Bayernu jego ligowe statystyki to 111 trafień w 133 spotkaniach.

"Wilki" to jeden z ulubionych rywali Lewandowskiego. W trzech poprzednich sezonach w każdym ligowym meczu przeciwko nim zdobył co najmniej jedną bramkę. Łącznie w siedmiu ostatnich konfrontacjach wbił im 14 goli.

Od 57. minuty goście musieli sobie radzić w dziesiątkę, gdyż po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce boisko musiał opuścić Holender Arjen Robben.

Miejscowi, w których kadrze meczowej zabrakło Jakuba Błaszczykowskiego, przewagę liczebną wykorzystali już po sześciu minutach, kiedy dośrodkowanie z prawej strony boiska na bramkę zamienił holenderski napastnik Wout Weghorst. Jednak obrońcy tytułu szybko ostudzili zapędy piłkarzy trenera Bruno Labbadii (13. porażka w 14 trenerskich starciach przeciw Bayernowi, którego niegdyś był zawodnikiem) i w 72. minucie po zagraniu Lewandowskiego wynik ustalił Kolumbijczyk James Rodriguez.

Zespół z Wolfsburga wygrał w dwóch pierwszych kolejkach, a później wywalczył tylko trzy punkty. Z dziewięcioma spadł na 11. lokatę.

Bayern po tym zwycięstwie awansował z 16 pkt na drugie miejsce w tabeli, ale wciąż traci cztery do lidera z Dortmundu. Borussia nie dała szans słabo spisującemu się w tym sezonie VfB Stuttgart, wygrywając na jego stadionie 4:0. Gospodarzy po raz pierwszy prowadził trener Markus Weinzierl, ale nie zdołał przerwać złej serii.