Najnowsze informacje w sprawie ataku w Dortmundzie

Andreas Nicolaides
12.04.2017 14:25
Borussia Dortmund - wybuch
fot. PAP/EPA

Eksplozja na trasie autokaru Borussii Dortmund: we wtorkowy wieczór w pobliżu autokaru BVB wybuchły trzy ładunki. Poważnie ranny został jeden z piłkarzy. Najnowsze informacje wskazują na to, że były to bomby domowej roboty. W miejscu zdarzenia znaleziono list od zamachowców, w którym ci postawili warunki Angeli Merkel i stworzyli listę śmierci.

14:52

Tą informacją kończymy dzisiejszą relację! Kolejne wiadomości publikować będziemy na sport.radiozet.pl. Mamy nadzieję, że o zamachach informować będziemy jak najmniej, a najlepiej - wcale.

14:51

Przypominamy, że mecz Borussia - AS Monaco odbędzie się dziś o godz. 18.45.

14:49

Autokar AS Monaco:

14:28

Michał Pol z "Przeglądu Sportowego":

14:17

Środki bezpieczeństwa w Dortmundzie:

14:16

Policja przeszukała już mieszkania podejrzanych dwóch osób. Jedna z nich została zatrzymana!

14:11

Warto zaznaczyć, że - zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta - Angela Merkel uznała atak w Dortmundzie za czyn odrażający. Kontaktowała się tez z prezydentem BVB Hansem-Joachimem Watzke.

14:07

Czekamy na pierwsze informacje z konferencji prasowej.

13:59

Ze słów prezydenta BVB, Hansa-Joachima Watzke, wynika, że piłkarze wciąż są w szoku, ale chcą zjednoczyć się i pokazać, że nie dadzą się zastraszyć terrorystom.

13:42

Na dzisiejszy mecz w Dortmundzie kibice mają zakaz wnoszenia plecaków:

13:40

O godz. 14.00 rozpocząć ma się konferencja prasowa policji. Wówczas powinniśmy poznać więcej szczegółów na temat śledztwa.

12:23

Wejście na stadion Borussii Dortmund:

12:21

Mecz Borussia - Monaco o godz. 18.45.

12:15

Najważniejsze informacje: były trzy ładunki na trasie autokaru, na 99 proc. był to celowy atak na piłkarzy BVB, może to być odwet za ataki niemieckich samolotów na Syrię, ranny Marc Bartra pomyślnie przeszedł operację ręki, mecz odbędzie się o godz. 18.45.

11:58

Adam Nawałka we wtorek miał obejrzeć mecz w Dortmundzie, w środę spotkanie w Monachium. Ze względu na wczorajsze wydarzenia zmienił jednak plany:

11:52

Ładny gest kibica AS Monaco:

11:47

Iwan dodał też, że trzeba będzie wzmocnić środki bezpieczeństwa w reprezentacji Polski. Chodzi m.in o autokar. - Słyszeliśmy, choć nie znam szczegółów, że autobus BVB był pojazdem specjalnie zabezpieczonym, miał kuloodporne szyby, które mogły zniwelować siłę ataku. My także rozpatrzymy, czy nie powinniśmy podróżować jeszcze bezpieczniejszym pojazdem - powiedział.

11:43

Dyrektor reprezentacji Polski przebywał na stadionie wraz z selekcjonerem Adamem Nawałką. W meczu Borussia - Monaco zagra dwóch Polaków: Łukasz Piszczek i Kamil Glik.

11:42

- Znajdowaliśmy się w specjalnej strefie na stadionie wraz z rodziną Łukasza Piszczka. Docierały do nas najnowsze informacje od piłkarzy. Wiedzieliśmy, że mecz się nie odbędzie. To zrozumiałe, że rodzina Łukasza bardzo to przeżywała. To straszny atak, wszyscy byliśmy w szoku, że do czegoś takiego doszło - powiedział Tomasz Iwan w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

11:38

Tomasz Smokowski z Canal+:

11:35

Plan BVB na dziś? O 11.00 rozpoczął się lekki trening, między 13.00 a 15.00 piłkarze zjedzą obiad. Mecz rozpocznie się o godz. 18.45. Przy drużynie cały czas przebywa psycholog.

11:14

Borussia potwierdza, że ranny w wyniku eksplozji Marc Bartra ma się dobrze. Operacja ręki zakończyła się powodzeniem. Nie wiadomo jednak, kiedy Hiszpan wróci do gry.

10:59

Borussia już przygotowuje się do dzisiejszego meczu:

10:46

Wczorajsze wydarzenia mocno zjednoczyły kibiców obu klubów. Fani BVB oferowali kibicom Monaco noclegi w swoich domach:

10:33

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" podał w środę, że autorzy listu znalezionego w pobliżu ładunków wybuchowych, które we wtorek eksplodowały w Dortmundzie koło autokaru piłkarzy Borussii, odnoszą się m.in. do udziału niemieckich samolotów Tornado w operacji w Syrii.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT (KLIK)

10:24

Szczególne środki ostrożności przed dzisiejszymi meczami, zwłaszcza tym w Dortmundzie:

10:19

Przypominamy, że dziś w Niemczech rozegrany zostanie też inny ćwierćfinał Ligi Mistrzów. Bayern Monachium zagra z Realem Madryt. Drużyna z Hiszpanii przez cała noc pilnowana była przez policję, autokar Bayernu stał na strzeżonym przez policję.

10:12

Sprawę przejmuje prokuratura generalna:

10:10

- To, co się stało jest straszne i obrzydliwe. Sport nie może stać się zakładnikiem - powiedział książę Monako Albert II, który był na stadionie w Dortmundzie, kiedy dowiedział się, że doszło do wybuchów przy autokarze wiozącym piłkarzy Borussii na ćwierćfinał Ligi Mistrzów z AS Monaco (PAP).

10:05

Przypominamy, że mecz Borussia - Monaco został przełożony na dziś na godz. 18.45. Niemieckie media zastanawiają się jednak, jak piłkarze mają grać po takich wydarzeniach:

10:02

Roman Kołtoń, dziennikarz Polsatu Sport:

09:51

Policja potwierdziła, że ładunki miały odpowiednią siłę rażenia i należy je traktować bardzo poważnie.

09:49

Co wiemy o bombach? Były trzy - wczoraj informowano, że dwie podłożone zostały w krzakach, jedna w samochodzie - wszystkie na trasie autokaru. Miały to być domowej roboty bomby rurowe. Podłożone zostały na wysokości 1,5 metra - to wskazuje na celowy atak na piłkarzy!

09:44

W liście była jednak wzmianka o zamachu na świąteczny jarmark w Berlinie:

09:43

- Już we wtorek wieczorem poinformowano, że był to celowy atak na drużynę BVB, a w pobliżu zdarzenia znaleziono pismo, którego autorzy przejmują za niego odpowiedzialność. Nie wiadomo, co w nim było napisane, ani w jakim języku - czytamy w informacji PAP.

09:42

Należy dodać też, że w wyniku eksplozji ranny został jeden policjant, który jechał na motorze przed autokarem.

09:38

Hiszpan w nocy poddany został operacji. Miał poważny problem z kością promieniową prawej ręki.

09:36

Policja jeszcze wczoraj potwierdziła, że doszło do trzech wybuchów, w wyniki których autokar uszkodzony został w dwóch miejscach. Popękały w nim szyby. W wyniku tego zdarzenia poważnie ranny został jeden z piłkarzy - Marc Bartra.

09:34

Miejsce, w którym doszło do wybuchu:

09:32

Śledzimy wydarzenia z Dortmundu - we wtorek około godz. 19.45 doszło do eksplozji trzech ładunków na trasie autokaru BVB, który miał przetransportować piłkarzy na stadion Signal Iduna Park.

RadioZET.pl/AN