Zamknij

Boniek idzie pod prąd ws. Rybusa. Zaskakujące słowa byłego prezesa PZPN

22.06.2022 09:54

- Za dużo jest populizmu w tym wszystkim - mówi w rozmowie z Cezarym Kowalskim z Polsatu Sportu były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek o sprawie wykluczenia Macieja Rybusa z reprezentacji Polski. To jedna z nielicznych opinii podważających decyzję Czesława Michniewicza.

Boniek komentuje sprawę Rybusa
fot. Przemek Swiderski/REPORTER/EastNews

Maciej Rybus wybrał "bezpieczną Rosję" zamiast "niebezpiecznej Polski" czy innego państwa. 32-letni lewy obrońca lub wahadłowy w połowie czerwca podpisał kontrakt ze Spartakiem Moskwa i tym samym postanowił pozostać w kraju zbrodniarza Władimira Putina. W odpowiedzi Czesław Michniewicz podjął decyzję o wykluczeniu zawodnika z reprezentacji Polski i niepowoływaniu go na mistrzostwa świata w Katarze.

Selekcjoner generalnie jest chwalony za taką postawę wobec Rybusa, a fala krytyki skupiła się na piłkarzu. Jak zwykle nieco odmienną opinię wygłosił były prezes PZPN Zbigniew Boniek. Powołał się na przykład finalisty Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Łomży VIVE Kielce.

Boniek nie jest przekonany do wykluczenia Rybusa

- Za dużo jest populizmu w tym wszystkim - powiedział Boniek Cezaremu Kowalskiemu z Polsatu Sport. - Polska drużyna w piłce ręcznej w Lidze Mistrzów piłki ręcznej VIVE Kielce wyrównała z Barceloną i doprowadziła do dogrywki dzięki bramce Białorusina [Artsjoma Karaleka - red.]. I to nikomu nie przeszkadzał - dodał.

Zdaniem byłego gracza Widzewa, Juventusu i Romy wykluczenie Rybusa może mieć czysto symboliczny charakter, bo on jest daleko w hierarchii zawodników na swoją pozycję.

- Dzisiaj łatwo było o taki gest, bo Rybus w rankingu lewych obrońców jest za Bereszyńskim, Puchaczem czy Zalewskim. 33-letniego Rybusa [33. urodziny będzie obchodził w sierpiniu - red.], który zawsze na kadrze ma jakieś kontuzje, skreślić jest łatwo i przyjemnie. Analizować można sprawę na różne sposoby i do różnych wniosków dochodzić, ale teraz to jest trochę tak, że kto głośniej krzyczy, ten ma rację - ocenił Boniek.

Maciej Rybus rozegrał w reprezentacji Polski 66 spotkań i zdobył dwa gole. Oficjalnie piłkarzami rosyjskich klubów są jeszcze inni kadrowicze - Grzegorz Krychowiak w Krasnodarze i Sebastian Szymański w Dynamie Moskwa. Obaj chcą odejść z tych drużyn.

loader

RadioZET.pl/polsatsport.pl