Zamknij

Będą nowe rozgrywki UEFA obok Ligi Mistrzów i Ligi Europy!

Andreas Nicolaides
02.12.2018 20:00
UEFA
fot. PAP/EPA

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała w niedzielę wieczorem w Dublinie wprowadzić od sezonu 2021/22 trzecie rozgrywki klubowe na kontynencie, obok Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W rozgrywkach, pod roboczą nazwą UEL2, wezmą udział 32 drużyny, a mecze będą rozgrywane w czwartki, tak jak spotkania Ligi Europy.

Nazwa rozgrywek, sposób podziału premii finansowych oraz strategia komercyjna mają być sprecyzowane w ciągu 2019 roku.

W pierwszej fazie drużyny będą podzielone na osiem grup, z których do 1/8 finału awansują zwycięzcy, a zespoły z drugich miejsc rozegrają mecz i rewanż z ośmioma drużynami z trzecich miejsc w swoich grupach Ligi Europy. Od 1/8 finału będzie obowiązywał system pucharowy (mecz i rewanż).

W sumie w ciągu 15 tygodni zostanie rozegranych 141 spotkań - dokładnie tyle samo co w Lidze Europy, której format będzie zmniejszony (z 48 do 32 drużyn w fazie grupowej). Zwycięzca nowych rozgrywek będzie miał zagwarantowany udział w następnej edycji Ligi Europy.

Kto zagra w nowych rozgrywkach UEFA?

Jak poinformowała UEFA, w nowych rozgrywkach wystąpią kluby z co najmniej 34 krajów (obecnie w LE - co najmniej 26).

- Rozgrywki klubowe UEFA staną się bardziej otwarte niż kiedykolwiek wcześniej. Będzie więcej meczów dla większej liczby klubów i więcej reprezentowanych krajowych federacji w fazie grupowej. Nowe rozgrywki są owocem dialogu z klubami za pośrednictwem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów - oświadczył w komunikacie szef UEFA Aleksander Ceferin.

Trzecie rozgrywki będą organizowane w cyklu 2021-24.

Jak zaznaczyła UEFA, nie ulegnie zmianie formuła Ligi Mistrzów.

Łącznie w Lidze Mistrzów, Lidze Europy i nowych rozgrywkach będzie występować 96 drużyn - po 32 w każdej z nich.

RadioZET.pl/AN