Zamknij

Baza Metalista Charków zbombardowana. Boiska zryte do ziemi, budynki w ruinie

06.06.2022 09:03

Rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w bazę Metalista, klubu z pierwszej ligi ukraińskiej. Ośrodek treningowy, który przed wojną był  jednym z nowocześniejszych w kraju, jest obecnie w ruinie.

Baza Metalista Charków zbombardowana. Boiska zryte do ziemi, budynki w ruinie
fot. screen/ Ruslan Malinowski

Ośrodek Metalista, który znajduje się w mieście Wysokie nieopodal Charkowa, został zbombardowany w niedzielę w ciągu dnia. Nowoczesny obiekt po ataku Rosjan został zrujnowany. Z klubowego budynku w wielu miejscach pozostał sam szkielet, a murawy zryto pociskami.

Zdjęcie pokazujące stan bazy w Charkowie udostępnił Rusłan Malinowski, reprezentant Ukrainy i zawodnik Atalanty.

Charków to drugie co do wielkości miasto na Ukrainie. Od początku rosyjskiej inwazji nieustannie jest celem ataków rosyjskiej armii, a skutki bombardowań widać na każdym kroku. Po ponad 100 dniach od rozpoczęcia wojny, Charków jest opustoszały. Choć od niedawna znów działa metro, a mieszkańcy mogą korzystać z niego za darmo, na stacjach praktycznie nie ma pasażerów. Otwarte są niektóre sklepy.

- Codziennie słychać tu strzały. Każdego dnia w Charkowie ktoś zostaje ranny od rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia  w sumie rannych zostało kilkanaście osób - podaje reporter Radia ZET Miłosz Gocłowski, który jest na Ukrainie. 

Atak rakietowy na halę sportową w Charkowie. To wideo przeraża

Charków jest codziennie bombardowany. "Ślady bomb widać na każdym kroku" 

„Miasto wygląda gorzej niż w podczas II wojny światowej - tak powiedział mi dziś jedne z mieszkańców Charkowa" – relacjonuje Gocłowski. „Północne dzielnice miasta były bombardowane praktycznie od pierwszego dnia wojny - i ogrom zniszczeń naprawdę przeraża. W samym centrum miasta  ślady rosyjskich bombardowań widać na każdym kroku - opisuje mi je jeden z mieszkańców miasta” – dodał Gocłowski.

Centrum miasta w Charkowie jest zniszczone. Celami rosyjskich ataków były najważniejsze strategicznie obiekty, takie jak ratusz, siedziba Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ale także centra kultury, filharmonia, muzea i uniwersytety.

loader

RadioZET.pl/PAB/PAP/Miłosz Gocłowski