FC Barcelona zgubiła drugą koronę. Puchar Króla dla Valencii

25.05.2019 22:55

Miały być trzy korony, jest tylko jedna - za mistrzostwo Hiszpanii. FC Barcelona przegrała w finale Pucharu Króla z Valencią 2:1 i po czterech latach straciła panowanie w tych rozgrywkach. Dla "Nietoperzy" to pierwszy triumf w Copa del Rey od 2008 roku.

Barcelona - Valencia fot. JOSE JORDAN/AFP/East News

Celem "Dumy Katalonii" w tym sezonie była potrójna korona. Nadspodziewanie gładko, przy słabości Realu Madryt, udało się zdobyć mistrzostwo Hiszpanii. Zawód przyszedł jednak w Lidze Mistrzów, gdzie po zwycięstwie na Camp Nou 3:0 przytrafiła się potężna wpadka na Anfield i porażka 0:4 z Liverpoolem. Finał Ligi Mistrzów uciekł, a pocieszeniem miał być piąty z rzędu Puchar Króla. Ta sztuka też się nie powiodła.

Do przerwy Barcelona przegrywała z Valencią 0:2, a na listę strzelców wpisali się Kevin Gameiro i Rodrigo Moreno. "Blaugrana" robiła wiele, by odrobić straty po zmianie stron, ale heroicznie broniący się "Nietoperze" pozwolili wbić sobie tylko jednego gola. Do siatki Domenecha trafił oczywiście Messi.

Końcówka spotkania była niesamowita. Barcelona jeszcze bardziej przycisnęła, zaatakowała i pozostawiała tylko jednego gracza na swojej połowie. Goncalo Guedes w doliczonym czasie gry mógł dwukrotnie "zabić" ten mecz, ale najpierw przestrzelił w sytuacji sam na sam, a potem... nie trafił na pustą bramkę po tym, jak Cillessen pobiegł w pole karne rywali przy rzucie rożnym.

Dla Valencii do ósmy, a pierwszy od 2008 roku triumf w Pucharze Króla.

Zapis relacji z finału Pucharu Króla FC Barcelona - Valencia:

22:58

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje.

22:55

KONIEC! Puchar Króla dla Valencii!

90'+5

Guedes nie trafił na pustą bramkę! Strzelał z 40 metrów, ale jednak...

90'+5

Co tu się teraz dzieje! Cillessen w polu karnym, wcześniej doskonałą interwencja Paulisty.

90'+4

Kolejna zmarnowana kontra. Było trzech na jednego i właśnie ten jeden zabrał piłkę.

90'+4

Guedes zmarnował piłkę meczową! Od połowy biegł sam na sam i nie trafił w bramkę!

90'+3

Wybijanka po stronie "Nietoperzy". Nieważne jak, teraz liczy się tylko obrona wyniku.

90'+2

Guedes pechowo wybił piłkę na rzut rożny. Większego zagrożenia nie było.

90'+1

To będzie najdłuższe 5 minut w karierze graczy Valencii.

90'

Fatalne podanie Aleny. Sędzia dolicza aż 5 minut.

90'

Znowu dobre wybicie obrońców Valencii po centrze Messiego.

89'

Wass podciął Vidala, a Chilijczyk sam wymierzył mu sprawiedliwość. I otrzymał kartkę za niesportowe zachowanie.

88'

Ostatnia, znów defensywna zmiana w Valencii - za Rodrigo wchodzi Diakhaby.

87'

Lenglet przecina dośrodkowanie Solera. To mogła być piłka meczowa.

87'

Kapitalna walka w końcówce. Valencia robi wszystko, by zachować korzystny wynik i nie dopuścić do dogrywki.

85'

Malcolm na głowę do Messiego, ale Argentyńczyk nie miał z czego uderzyć.

83'

Gaya fauluje Malcolma. Hiszpan musi uważać, bo ma już na koncie kartkę.

82'

Bardzo mądre zachowanie Guedesa. Dał się sfaulować, a co ważniejsze pozwolił odetchnąć kolegom w obronie.

80'

Valencia coraz rozpaczliwiej się broni. Ogromna przewaga Barcelony.

79'

Paulista i Messi ucierpieli po wzajemnym starciu.

78'

Na spalonym Vidal. Chwilę wcześniej Alena zmienił Rakiticia. Valverde wykorzystał już komplet roszad.

76'

Przerwa na uzupełnienie płynów. Barcelona była w gazie, więc taka przymusowa pauza bardziej jest na rękę Valencii.

75'

Teraz to Valencia będzie w opałach. Barcelona ruszy ze szturmem.

73'

GOOOOOOOOOLLLLLLLLL! Messi dobija piłkę po strzale Pique i jest kontaktowe trafienie.

72'

Defensywna zmiana w Valencii - prawy obrońca Piccini za napastnika Gameiro.

71'

Pique w roli napastnika. Było groźnie, ale gola nie ma.

70'

Kondogbia ukarany kartką za mocne wejście z Lengleta.

68'

Niewykorzystana kontra Valencii. Rodrigo niedokładnie zagrywał do Gameiro.

67'

Specjalność zakładu, czyli strzał z narożnika pola karnego Coutinho. Brakowało precyzji.

66'

Dani Parejo ze łzami w oczach opuścił murawę. To może być przełomowy moment tego spotkania, bo na boisku nie ma już lidera.

65'

To niestety koniec meczu dla Daniego Parejo. Znakomicie grający rozgrywający, kapitan Valencii, naciągnął sobie chyba mięsień łydki podczas tego niefortunnego strzału z rzutu wolnego. Zmienia go Kondogbia.

63'

Piłkarze Barcelony usilnie w każdej akcji szukają Messiego, zamiast strzału. Mógł spróbować teraz Vidal, ale wolał oddać piłkę Argentyńczykowi.

62'

Poślizgnął się Parejo i piłka poszybowała w trybuny. Wciąż 2:0 dla Valencii.

61'

Kartka dla Busquetsa za podcięcie Rodrigo. Będzie znakomita okazja dla Parejo na strzał z rzutu wolnego.

60'

Rodrigo wystartował do piłki, ale Busquets zdołał odegrać do kolegi. Taka strata na 25. metrze mogłaby być bardzo niebezpieczna.

57'

Odpowiedź Valencii. Bez strzału, ale oddalili piłkę od swojego pola karnego.

56'

Słupek po kapitalnej akcji Messiego! Dobitka Vidala niecelna. Barcelona coraz bliżej kontaktowego gola.

54'

Dobrze broni się Valencia. Messi szukał dośrodkowaniem z rzutu wolnego kolegów, ale wyjaśnił wszystko Rodrigo.

53'

Kartka dla Gayi za faul na Malcolmie. To drugie przewinienie Hiszpana na tym zawodniku w ciągu minuty.

51'

Za nisko. Stracona okazja.

50'

Będzie światna okazja dla Messiego. Rzut wolny na ok. 20. metrze.

49'

Mocne, ale niecelne uderzenie Guedesa.

46'

Anemiczny strzał Rodrigo.

46'

Ernesto Valverde nie czeka i od początku drugiej połowy dokonuje dwóch zmian - za Semedo i Arthura wchodzą Arturo Vidal i Malcolm.

45'+2

KONIEC pierwszej połowy. Barcelona - Valencia 0:2. Wracamy za ok. kwadrans.

45'+1

Domenech jeszcze raz ratuje Valencię. Strzał Rakiticia, rykoszet i piłka szczęśliwie u bramkarza "Los Ches".

45'

Doliczone 2 minuty.

45'

Wreszcie bardzo dobre uderzenie Messiego z dystansu i jeszcze lepsza interwencja Domenecha.

44'

Celny, ale bardzo lekki i w środek bramki strzał Messiego. Domenech z łatwością to broni.

43'

Piłkarze Barcelony próbują wejść z futbolówką do bramki Valencii - przynajmniej takie można odnieść wrażenie. Valencia mądrze zagęszcza środek pola i odpuszcza nieco boczne strefy wiedząc, że górne piłki nie mają prawa powodzenia.

41'

Za mocna centra Parejo.

40'

Napastnicy Valencii sprawiają na razie wrażenie dwa razy szybszych od obrońców "Blaugrany". Rodrigo wywalczył korner.

38'

Rakitić ponownie niepokoił Domenecha. Znów bez powodzenia.

37'

Taka uwaga do trenera reprezentacji Polski U21. Tymczasem bardzo niecelnie strzelał Rakitić.

33'

Fantastyczna akcja Solera. Młody Hiszpan wygrał pojedynek biegowy z Albą i zagrał na nos do Rodrigo. Napastnik "Los Ches" musiał tylko przystawić głowę.

33'

GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL! Valencia podwyższa na 2:0! Rodrigo Moreno!

31'

Po 30 minutach mieliśmy przerwę na uzupełnienie płynów. To efekt upału panującego w Sewilli.

29'

Znów za mocny przerzut do Alby. Barcelona wymienia więcej podań, częściej jest przy piłce, ale do "Nietoperze" są bardziej konkretni.

28'

Kombinacyjna szybka akcja Valencii. Wyjaśnia wszystko Alba.

26'

Barcelona próbuje wysokich dośrodkowań, jakby zapomniała, że w polu karnym nie ma Luisa Suareza. Messi i Sergi Roberto mogą mieć problemy w walce o górne piłki.

25'

Parejo fauluje Arthura. Hiszpan trafił w piłkę, ale sędzia uznał, żę to było zbyt agresywne wejście.

24'

Valencia idzie za ciosem. Coquelin za mocno jednak podał do Rodrigo.

22'

To była tak naprawdę pierwsza dłuższa pozycyjna akcja "Los Ches". Wreszcie Gaya zagrał przytomnie przed pole karne do Gameiro, a ten mocnym strzałem z ok. 16 metrów pokonał Cillessena.

22'

GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL! Valencia prowadzi 1:0 po golu Kevina Gameiro!

20'

Długa piłka do Gameiro, ale dobrze ustawiony Pique nie pozwolił Francuzowi na dopadnięcie do niej.

20'

Pierwszy moment, gdy Valencia wymieniła więcej niż pięć podań. Na szóstym się skończyło...

18'

Rykoszet po strzale Messiego i Barca miała rzut rożny, ale i tak razem bez pożytku.

17'

Bardzo ciasno przed polem karnym Valencii. Messi próbował przedrzeć się, minąć Garaya, ale stracił piłkę na rzecz Gabriela Paulisty.

15'

Za mocne podanie Messiego do Alby. Rzadko się zdarza taka niedokładność Argentyńczykowi.

14'

Wass pewnie wygrał pojedynek z Coutinho w polu karnym Valencii.

10'

Krótkie rozegranie i piłka wycofana.

9'

Gaya w ostatniej chwili zatrzymał Semedo. Korner dla Barcelony.

9'

Cały czas Barcelona dominuje, ale nic z tego nie wynika, to Valencia powinna już w tym meczu prowadzić 1:0.

5'

Co zrobił Rodrigo?! Langlet popełnił błąd, Hiszpan przejął piłkę i popędził na bramkę Barcelony. Piłkę z linii wybił Pique.

4'

Zablokowany strzał Rakiticia z dystansu.

3'

Zatrzymane wejście Semedo. Na razie głównie Katalończycy są przy piłce, Valencia tylko za nią biega.

2'

Valencia jest jedną z tych drużyn, z którymi Barcelonie gra się najtrudniej. W dwóch spotkaniach w tym sezonie "Duma Katalonii" remisowała z tą drużyną. Dziś taki wynik oznaczałby dogrywkę, a może i karne.

1'

Grają! Zaczęli gracze z Katalonii.

21:01

Kapitanowie obu drużyn grają z numerem "10" - Lionel Messi i Dani Parejo.

20:57

Piłkarze są już na murawie.

20:56

Na trybunach przewagę mają kibice Valencii. Ta drużyna na zwycięstwo w Copa del Rey czeka od 11 lat. Barcelona z kolei zmonopolizowała te rozgrywki w ostatnich latach - jest niepokonana od 2015 roku.

20:52

W Andaluzji jest dziś upalnie. Na początku tego spotkania temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza.

20:29

Mecz odbędzie się na stadionie w Sewilli.

20:28

A to już zestawienie Valencii. Tu brakuje m.in. Czeryszewa, a na prawej obronie tym razem zobaczymy Daniela Wassa.