Puchar Anglii dla Arsenalu. "Kanonierzy" zagrają w Lidze Europy

01.08.2020 20:34
Arsenal zdobył Puchar Anglii

Arsenal po raz 14. w historii sięgnął po Puchar Anglii. W finale na Wembley "Kanonierzy" pokonali Chelsea 2:1. "The Blues" kończyli mecz w dziesiątkę po kontrowersyjnej czerwonej kartce dla Mateo Kovacicia.

FA Cup był dla Arsenalu ostatnią szansą, by wywalczyć w tym sezonie przepustkę do europejskich pucharów. Chelsea mogła być już spokojna o miejsce w Lidze Mistrzów, dlatego większa presja ciążyła na graczach Mikela Artety.

Puchar Anglii dla "Kanonierów" jest jednak "ziemią obiecaną". To w tych rozgrywkach czują się najlepiej - triumfowali w nich aż trzynaście razy, co jest rekordem. Na drugiem miejscu w tym zestawieniu jest Manchester United (12).

Finał Pucharu Anglii: Arsenal pokonał Chelsea

Finał na Wembley idealnie rozpoczął się dla podopiecznych Franka Lamparda. w 5. minucie Olivier Giroud dograł do Christiana Pulisicia, a ten umieścił piłkę w siatce. Potem inicjatywę przejęli nominalni gospodarze, ale to "The Blues" sami ściągnęli na siebie kłopoty.

W 28. minucie kapitan Chelsea Cesar Azpiliqueta faulował w polu karnym Pierre-Emericka Aubameyanga, a sprawiedliwość wymierzył sam poszkodowany. Chwilę później Hiszpan nabawił się kontuzji mięśnia uda i z bólem opuścił murawę.

Sytuacja przybrała jeszcze bardziej dramatyczny obrót, gdy tuż po przerwie identycznego urazu doznał strzelec gola Christian Pulisic. Grająca bez dwóch czołowych piłkarzy Chelsea nie była w stanie odeprzeć ataków rywali i w konsekwencji przegrała - zwycięskie trafienie w 68. minucie zanotował Aubameyang. Pięć minut później drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Mateo Kovacić.

Jakby mało było nieszczęść w ekipie "The Blues", w doliczonym czasie gry kontuzji obojczyka doznał Pedro, który boisko musiał opuścić na noszach. To był ostatni występ Hiszpana w Chelsea.

Dzięki zwycięstwu Arsenal zagra w Lidze Europy. Niepocieszony może być z kolei opiekun Wolverhampton Wanderers Nuno Espirito Santo, bo to ta drużyna mogła - przy triumfie Chelsea - "wskoczyć" do europejskich pucharów.

Arsenal - Chelsea 2:1

Bramki: Pierre-Emerick Aubameyang (28. - karny, 67.) - Christian Pulisic (5.)