El. Euro 2020: Awans Anglii oraz Czech, kanonady w Londynie i Faro

14.11.2019 22:39
Anglia - Czarnogóra

Reprezentacja Anglii efektownie pokonała Czarnogórę 5:0 i zapewniła sobie awans na Euro 2020. W turnieju zaprezentują się też Czesi, którzy nie bez kłopotów ograli Kosowo 2:1.

"Synowie Albionu" potrzebowali punktu, by móc już w czwartek cieszyć się z awansu na ME, ale walka o minimum przed własną publicznością i na oczach legend angielskiego futbolu nie wchodziła w grę; tym bardziej, że po drugiej stronie boiska stali osłabieniu brakiem Joveticia i Savicia Czarnogórcy.

Goście nie mieli w tym spotkaniu nic do powiedzenia i już do przerwy przegrywali 0:5. Hat-trickiem popisał się Harry Kane, a trzy asysty zanotował Ben Chilwell. Na listę strzelców wpisali się ponadto Oxlade-Chamberlain i Rashford. Po przerwie Anglicy dorzucili jeszcze dwa gole - do własnej siatki trafił Sofranac, a wynik ustalił napastnik Chelsea Londyn Tammy Abraham.

Mecz Czechów z Kosowem miał olbrzymią stawkę, bo obie te ekipy biły się o awans na Euro 2020. W uprzywilejowanej pozycji znajdowali się nasi południowi sąsiedzi, którzy przy zwycięstwo mogli już być pewni wyjazdu na turniej finałowy. Ostatecznie osiągnęli ten cel, ale łatwo nie było. Rywale objęli prowadzenie w 50. minucie za sprawą Niuhu. Sukces Czechom zapewnił Kral, autor dwóch goli.

El. Euro 2020: WYNIKI w grupie H

Francja jeszcze przed swoim meczem mogła cieszyć się z promocji na Euro 2020. Stało się tak dzięki remisowi we wcześniej rozegranym spotkaniu Turcja - Islandia (0:0). Rozkojarzenie w szeregach mistrzów świata było aż nadto widoczne, bo sensacyjnie to Mołdawia objęła prowadzenie w 9. minucie za sprawą Raty. Wyrównał Raphael Varane, choć ten gol poprzedzony był faulem Giroud na bramkarzu gości.

Po przerwie "Trójkolorowi" przycisnęli jeszcze bardziej i za swój wysiłek zostali nagrodzeni w 79. minucie, gdy Giroud skutecznie egzekwował rzut karny.

W innym spotkaniu grupy H Andora sensacyjnie zremisowała na wyjeździe z Albanią 2:2.

El. Euro 2020: WYNIKI w grupie B

W grupie B pewna awansu jest Ukraina, która w czwartek tylko przyglądała się poczynaniom rywali. Portugalia mogła zapewnić już sobie udział w ME, ale do tego nie wystarczyło zwycięstwo z Litwą - niezbędna była też porażka Serbii z Luksemburgiem. Pierwszy warunek został spełniony, bo mistrzowie Europy rozbili gości 6:0, a hat-trickiem popisał się Cristiano Ronaldo. Niestety dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego, zwycięstwo odnieśli też "Plavi" - 3:2.

W ostatniej kolejce Portugalia powinna przypieczętować awans, gdyż zagra z Luksemburgiem. Serbia z kolei zmierzy się z Ukrainą i oprócz triumfu musi jeszcze liczyć na potknięcie CR7 i spółki.

Tym samym znamy już 10 uczestników Euro 2020. Są to: Polska, Hiszpania, Włochy, Belgia, Rosja, Ukraina, Turcja, Francja, Anglia i Czechy.

Wyniki meczów eliminacji Euro 2020:

Grupa A:
Czechy - Kosowo 2:1 (Kral 71., 79. - Nuhiu 50.)
Anglia - Czarnogóra 7:0 (Oxlade-Chamberlain 11., Kane 18., 24., 37., Rashford 30., Sofranac 67. samobój, Abraham 84.)

Grupa B:
Portugalia - Litwa 6:0 (Ronaldo 7., 22., 65., Pizzi 52., Paciencia 56., Silva 63.)
Serbia - Luksemburg 3:2 (Mitrović 11., 43., Radonjić 70. - Rodrigues 54., Turpel 75.)