Zamknij

Andre Onana zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu

05.02.2021 12:12
Andre Onana zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu
fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Andre Onana, bramkarz i jeden z gwiazdorów Ajaxu Amsterdam, został zawieszony przez UEFA na 12 miesięcy za stosowanie dopingu - poinformowała UEFA. W organizmie Kameruńczyka wykryto niedozwoloną substancję - furosemid. Holenderski klub wydał oświadczenie w tej sprawie.

  • Andre Onana, bramkarz Ajaxu Amsterdam, zaliczył wpadkę dopingową
  • W jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję - furosemid, który miał tam trafić przez pomyłkę
  • UEFA uznała jego tłumaczenie za wiarygodne, ale jednocześnie zawiesiła go na 12 miesięcy

Andre Onana przed kilkoma miesiącami łączony był z przenosinami do Chelsea lub Valencii. 24-latek wychowywał się w szkółce FC Barcelony, a w 2015 roku trafił do Ajaxu Amsterdam. Szybko zbudował swoją pozycję jako jeden z najlepszych bramkarzy Eredivisie, w sezonie 2016/2017 wraz z kolegami z drużyny zagrał w finale Ligi Europy, a dwa lata później wystąpił w półfinale Ligi Mistrzów. Teraz jego kariera znalazła się jednak na zakręcie, a wszystko przez stosunkowo rzadko spotykaną w wielkim futbolu wpadkę dopingową.

W pobranej pod koniec ubiegłego roku próbce moczu wykryto obecność zakazanej substancji - furosemidu. W oświadczeniu Ajax wyjaśnił, że znalazła się ona w organizmie Onany przypadkowo. "30 października Andre źle się poczuł. Chciał wziąć tabletkę, by złagodzić objawy, ale nieświadomie sięgnął po lek żony - Lasimac" - czytamy w komunikacie

Andre Onana zawieszony za doping

UEFA uznała to tłumaczenie za wiarygodne, ale jednocześnie wskazała, że piłkarz ma obowiązek pilnowania tego, co dostaje się do jego organizm. W związku ze złamaniem reguł antydopingowych Andre Onana został zdyskwalifikowany na rok. Kara liczona jest od 5 lutego.

"Nie stosujemy leków poprawiających wydolność, opowiadamy się za czystym sportem. To straszna porażka Andre, ale też nasza jako klubu. Mieliśmy nadzieję na warunkowe zawieszenie lub krótszą dyskwalifikację, ponieważ on chciał się tylko wyleczyć, a nie poprawiać możliwości swojego organizmu" - ocenił dyrektor zarządzający Edwin van der Sar.

Klub zamierza odwołać się od tej decyzji.

Ajax Amsterdam grał w tym sezonie w fazie grupowej Ligi Mistrzów, ale przegrał rywalizację z Liverpoolem i Atalantą. W połowie lutego rozpocznie rywalizację w 1/16 finału Ligi Europy. Rywalem Holendrów będzie Lille.

RadioZET.pl/ajax.nl