Złe prognozy ws. Alexa Fergusona. Jakie będą konsekwencje udaru? [NOWE FAKTY]

Andreas Nicolaides
07.05.2018 11:18
Alex Ferguson
fot. PAP/EPA

Sir Alex Ferguson nadal utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej. Legendarny trener Manchesteru United walczy o życie, podczas gdy z całego świata napływają w jego kierunku wyrazy wsparcia - od kibiców, piłkarzy, trenerów. Nikt nie wierzy, że tę walkę może przegrać. Lekarze są jednak ostrożni. Nawet jeśli Ferguson przeżyje, ma małe szanse na powrót do stanu zdrowia sprzed udaru.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Stan Fergusona określany jest jako ciężki. Operacja przebiegła bez problemów, ale to nie gwarantuje, że Szkot wróci do zdrowia. Potrzeba czasu i odpowiedniej opieki medycznej. Jak poinformował "Daily Mail", w przypadku 76-letniego szkoleniowca doszło do krwotoku podpajęczynówkowego.

Lekarze ostrzegają, że kluczowe znaczenie ma 48 godzin od nastąpienia krwotoku, ale dopiero kolejne tygodnie dadzą odpowiedź na pytanie, jakie będą jego długofalowe konsekwencje.

Wylew krwi do mózgu: podstawą jest szybka pomoc. Jak rozpoznać objawy wylewu?

Ferguson w szpitalu. Czy przeżyje?

- Przez pierwsze dni po operacji nacisk położony jest na utrzymanie pacjenta przy życiu. Jeśli przeżyje, ale w kolejnych tygodniach nie będzie dawać oznak poprawy, jest bardzo mało prawdopodobne, że wróci do stanu sprzed udaru - cytuje "Daily Mail" neurochirurga Petera Hamlyna.

Hamlyn podał też niepokojącą statystykę, że połowa pacjentów z krwawieniami podpajęczynówkowymi umiera. Ponadto duża część osób, którym udaje się przeżyć, zmaga się z objawami takimi jak utrata pamięci, trudności z mówieniem czy paraliż.

Przypomnijmy, że Alex Ferguson doznał wylewu w sobotę. Źle się poczuł i upadł na podłogę. Szybko został przetransportowany do szpitala i poddany operacji.

Wsparcie dla Alexa Fergusona

Natychmiast w jego stronę spłynęło mnóstwo wiadomości ze wsparciem. Na dalszy plan zeszło pożegnanie Arsene'a Wengera z Arsenalem, który w miniony weekend po raz ostatni poprowadził Kanonierów w meczu ligowym na własnym stadionie. Po meczu z Burnley (5:0) wyszedł na murawę i wygłosił krótkie przemówienie. Zaczął je od przesłania dla Fergusona, w którym życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/Daily Mail/AN