Zamknij

W Pekinie zapłonął znicz olimpijski. Zimowe igrzyska oficjalne otwarte

04.02.2022 15:30

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie uważam za otwarte - powiedział prezydent Chin Xi Jinping podczas ceremonii otwarcia imprezy. Znicz olimpijski zapalili biegaczka narciarska Dinigeer Yilamujiang i kombinator norweski Jiawen Zhao.

Zapłonął znicz olimpijski w Pekinie
fot. PAP/EPA

Ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich to coś, co zawsze wzbudza wśród kibiców duże zainteresowanie. Podobnie było tym razem. Z uwagi na pandemię koronawirusa impreza nie była tak huczna, jak bywało to w poprzednich latach, ale nie oznacza to, że zabrakło atrakcji. Oprócz tradycyjnego przedstawienia wszystkich reprezentacji i zapalenia znicza olimpijskiego byliśmy świadkami pokazu artystycznego, którego rezyśerem był nominowany do Oscara Zhang Yimou. To on odpowiadał również na widowisko rozpoczynające letnie igrzyska w chińskiej stolicy w 2008 roku.

Kibice tradycyjnie czekali na prawdę drużyn. Reprezentację Polski wyprowadzili Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. W sumie w imprezie wystąpi 91 zespołów, w tym dwóch debiutantów - Haiti i Arabia Saudyjska.

ZIO Pekin 2022: Kto zapalił znicz?

Punktem kulminacyjnym było jednak zapalanie znicza olimpijskiego. Dokonali tego Ujgurka [ta mniejszość jest prześladowana przez miejscowe władze - red.], biegaczka narciarska Dinigeer Yilamujiang i kombinator norweski Jiawen Zhao.

Ceremonia otwarcia ZIO Pekin 2022 trwała 2,5 godziny. Oficjalnego rozpoczęcia zawodów dokonał prezydent Chin Xi Jinping.

Zapis relacji z ceremonii otwarcia ZIO Pekin 2022

RadioZET.pl