Solidny występ Moniki Hojnisz-Staręgi w sprincie. Świetna pozycja wyjściowa

11.02.2022 11:36
Monika Hojnisz-Staręga 16. w sprincie

Monika Hojnisz-Staręga zajęła 16. miejsce w biathlonowym sprincie na 7,5 km podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Do zwyciężczyni - Marte Olsbu-Roeiseland - Polka straciła niespełna 1,5 minuty. To bardzo dobra pozycja wyjściowa przed niedzielnym biegiem pościgowym.

Monika Hojnisz-Staręga, brązowa medalistka mistrzostw świata sprzed dziewięciu lat w biegu masowym w Nowym Meście, plasowała się już w czołowej dziesiątce zimowych igrzysk olimpijskich - była m.in. piąta w mass-starcie w Soczi czy 6. w biegu indywidualnym w Pjongczangu - ale specjalistką od sprintu była tylko w wieku juniorskim. W Pucharze Świata sporadycznie wskakiwała do TOP 10, a w ZIO była 21. w Rosji i 45. w Korei Południowej.

Wyniki sprintu mają znaczenie w kolejnej konkurencji, biegu pościgowym, a tak odległe pozycje nie pozwalały Polce na walkę o medale zarówno w Soczi, jak i w Pjongczangu. Zdecydowanie lepiej wygląda jej sytuacja w Pekinie, gdyż w piątkowej rywalizacji liderka biało-czerwonych spisała się bardzo dobrze i wywalczyła najlepsze swoje miejsce w historii występów na najważniejszej imprezie czterolecia w tej konkurencji.

ZIO Pekin 2022: Hojnisz-Staręga 16. w sprincie

Monika Hojnisz-Staręga raz pomyliła się na strzelnicy w pozycji leżąc, natomiast w stójce była już bezbłędna. Na trasie Polka nieco straciła i dała się minąć m.in. Kristinie Rezcowej czy Tiril Eckhoff z dwoma pudłami, ale z drugiej strony sama wyprzedziła bezbłędne Vanessę Vogt czy Susanne Dunklee. Wszystko to złożyło się na bardzo dobre 16. miejsce.

Do zwyciężczyni Marte Olsbu-Roeiseland Polka stracił 1:28.6, ale Norweżka zdeklasowała nawet drugą Elvirę Oeberg. Szwedka przegrała z tą zawodniczką o ponad pół minuty (30.9 s). Trzecia Dorothea Wierer uległa o 37.2 s. Dla srebrnej i złotej medalistki są to pierwsze indywidualne krążki zimowych igrzysk olimpijskich.

To oznacza, że do miejsca na podium Monika Hojnisz-Staręga w biegu pościgowym będzie tracić niespełna minutę, a to jest do odrobienia przy czterech strzelaniach. Zmagania odbędą się w niedzielę 13 lutego o godz. 10.

Niestety bardzo słabo spisały się pozostałe reprezentantki Polski. Kamila Żuk mimo tylko jednego pudła była 53., Anna Mąka zajęła 66. miejsce (3 pudła), a Kinga Zbylut 69 (2 pudła).