Zamknij

Upadek Natalii Maliszewskiej. Kapitalna walka o medale na 1000 m

11.02.2022 13:53

Suzanne Schulting zdobyła złoty medal w biegu na 1000 m w short tracku podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Holenderka w ćwierćfinale ustanowiła nowy rekord świata - 1:26.514. Natalia Maliszewska niestety upadła na tym etapie rywalizacji i nie walczyła o podium.

ZIO Pekin 2022 short track NA ŻYWO
fot. ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/East News
  • Natalia Maliszewska zaliczyła upadek w ćwierćfinale biegu na 1000 m podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie
  • Polka nie miała więc szansy walczyć o medale
  • Złoty krążek wywalczyła rekordzistka świata Holenderka Suzanne Schulting

Natalia Maliszewska jechała na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie z wielkimi szansami na złoty medal na swoim koronnym dystansie 500 m i z nadziejami na podium na dystansie dwukrotnie dłuższym. Cały plan posypał się tuż po przylocie do Chin. Polka, która w poprzednim roku wygrała próbę przedolimpijską, zdołała potrenować na torze, a potem uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa i trafiła na izolację. W efekcie nie dopuszczono jej do eliminacji na "pięćsetkę".

Wreszcie w niedzielę (6 lutego) 26-letnia białostoczanka dwa razy z rzędu otrzymała negatywny rezultat badań i mogła w końcu wrócić do zająć na lodowisku i siłowni. Straconego czasu i odebranych jednostek treningowych nikt jej nie oddał, a mimo to Maliszewska w dobrym stylu awansowała do ćwierćfinału na 1000 m. Niestety kolejny bieg nie ułożył się po jej myśli i na ostatnim wirażu Polka zaliczyła upadek, który kosztował ją promocję do następnego etapu zmagań, a co za tym idzie, pozbawiło szans na krążek.

Natalia Maliszewska rozczarowana po 1000 m

- To był mój błąd. Ja wyprzedzałam, ja upadłam i dojechałam ostatnia. Wyprzedzanie po małym (po wewnętrznej - red.) to była jedyna decyzja, która przyszła mi do głowy, i po prostu ją wykonałam. Nie zastanawiałam się nad tym, czy to jest słuszne, czy nie, bo wiedziałam, że został mi ostatni wiraż. Pewnie można było pójść po dużym, ale nie wiem, czy dałabym radę, bo po pierwszym zderzeniu z Rosjanką goniłam resztę dziewczyn przez dwa kółka - opisywała później to zdarzenie zawodniczka Juvenii Białystok.

- Przygotowałam się na to, żeby być w finale, naprawdę chciałam w nim być. Sama się śmieję, jak to mówię, ale planowałam sobie, jaką bluzę będę mogła założyć na podium... Wyobrażałam sobie to kilka razy. Ale nie to, co się wydarzyło - mówiła ze łzami w oczach.

ZIO Pekin 2022: Medale na 1000 m w short tracku [WYNIKI]

Walka o medale rozstrzygnęła się więc bez udziału reprezentantki Polski, a warto przypomnieć, że w eliminacjach brała udział jeszcze jedna nasza łyżwiarka, Kamila Stormowska.

O podium rywalizowały Kirsten Santos z USA, Holenderka Suzanne Schulting, Włoszka Arianna Fontana, Koreanka Minjeong Choi oraz Belgijka Hanne Desmet. Reprezentantki Italii i Stanów Zjednoczonych wykluczyły się same, zaliczając upadek. Sędziowie orzekli winę łyżwiarki z Italii i to ona została zdyskwalifikowana. Z kolei Schulting do ostatnich metrów walczyła o złoto z Choi i na finiszu obroniła swoją pozycję. Brąz, sensacyjnie, dla Desmet.

Zapis relacji z finału 1000 m w short tracku

RadioZET.pl/PAP, Maciej Machnicki, krys