Zamknij

Turniej olimpijski bez hokeistów NHL. Władze ligi wydały oświadczenie

23.12.2021 14:00
Turniej olimpijski bez hokeistów NHL
fot. FR171694 AP/Associated Press/East News

Hokejowy turniej olimpijskie w Pekinie odbędzie się bez udziału zawodników występujących w klubach NHL. W środę władze ligi wydały oświadczenie, w którym potwierdzono wcześniejsze doniesienia stacji ESPN.

Turniej hokeja na lodzie na igrzyska olimpijskich w Pekinie odbędzie się w dniach 9-20 lutego 2022 roku z udziałem 12 najlepszych reprezentacji. Niestety nie ma w tym gronie biało-czerwonych, a i pozostali uczestnicy będą potężnie osłabieni. W środę władze ligi NHL potwierdziły, że zawodnicy tamtejszych klubów nie pojadą do Chin z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i konieczności "łatania" terminarza.

"Niestety, biorąc pod uwagę poważne zakłócenia w kalendarzu sezonu zasadniczego spowodowane ostatnimi wydarzeniami związanymi z COVID-19 - odwołanych zostało już 50 spotkań do 23 grudnia, udział hokeistów z NHL w igrzyskach nie jest już możliwy" - zaznaczył cytowany w środowym oświadczeniu komisarz ligi Gary Bettman.

NHL wycofuje się z porozumienia

Unieważniono tym samym zawarte we wrześniu porozumienie, na mocy którego zawodnicy z klubów NHL mieli móc wystąpić w turnieju olimpijskim. Najsłynniejsza hokejowa liga świata planowała w związku z tym przerwę w rozgrywkach w dniach 6-22 lutego. Władze NHL miały czas do 10 stycznia, by wycofać się z owego porozumienia bez konieczności zapłaty kary finansowej.

Na ostatnich zimowych igrzyskach - w Pjongczangu w 2018 roku - zawodników z NHL również zabrakło. Wówczas na przeszkodzie porozumienia stanęły kwestie finansowe.

Dotychczas hokeiści z najlepszej ligi na świecie uczestniczyli w igrzyskach pięciokrotnie, między 1998 i 2014 rokiem.

RadioZET.pl/PAP, an, wkp, pp