Zamknij

ZIO w Pekinie z kibicami, ale bez dopingu? Mają nie krzyczeć i nie śpiewać

26.10.2021 21:00

Organizatorzy zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie zaprezentowali pierwszą wersję możliwych obostrzeń na czas trwania najważniejszej imprezy czterolecia. W opublikowanym "Playbooku" zawarto m.in. prośbę do kibiców, by "nie krzyczeli i nie śpiewali".

ZIO Pekin 2022
fot. Anna Ratkoglo/SPUTNIK Russia/East News
  1. ZIO w Pekinie - obostrzenia
  2. Wyniki Polaków na ZIO w Pjongczangu

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Wśród największych polskich medalowych szans wymienia się oczywiście skoczków narciarskich, z trzykrotnym złotym medalistą Kamilem Stochem czy mistrzami świata Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim na czele, ale także Natalię Maliszewską w short tracku. Dyrektor kadry Adam Małysz na antenie Radia ZET przekonywał, że liczy również na dobrą postawę miksta.

- Mamy dużą szansę w walce o medal w mikście. Nasze dziewczyny mają coraz lepszy poziom i jeśli dwóch skoczków również wystrzeli z formą na igrzyskach, to będziemy mogli liczyć na medal. Jednak musimy do tego podchodzić z dystansem. - mówił w rozmowie z Damianem Michałowskim w popołudniowym "Gościu Radia ZET". Ta konkurencja zadebiutuje na najważniejszej imprezie czterolecia.

ZIO w Pekinie - obostrzenia

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie nie będą wolne od obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Chińskie władze już teraz, na dwa miesiące przed zawodami, wprowadzają lokalne lockdowny, by ograniczyć transmisję koronawirusa. Niemniej należy spodziewać się utrudnień, zarówno dla sportowców, dziennikarzy, jak i kibiców. Międzynarodowy Komitet Olimpijski we współpracy z organizatorami opublikował już pierwszą wersję "Playbooka", mającego stanowić instrukcję postępowania podczas zmagań. Nie brakuje zaskakujących pomysłów.

Jednym z nich jest prośba skierowana do fanów, jedynie miejscowych, bo tylko oni mają zasiadać na trybunach, by "nie krzyczeli i nie śpiewali", a dopingowali poprzez oklaskiwanie swoich faworytów. Oczywiście wszyscy namawiani są do zachowania dystansu, noszenia maseczek i dezynfekcji rąk oraz ogólnodostępnych przedmiotów.

Wszystkie ekipy będą lądowały na tym samym lotnisku - Beijing Capital International Airport. To tam przejdą pierwsze testy na koronawirusa, które docelowo mogą być wykonywane nawet codziennie. Jeśli ktoś nie będzie zaszczepiony, będzie go czekała obowiązkowa 21-dniowa kwarantanna. Sportowcy zostaną zamknięci w "bańce" w wiosce olimpijskiej.

Wyniki Polaków na ZIO w Pjongczangu

Cztery lata temu na zimowych igrzyskach w Pjongczangu reprezentacja Polski wywalczyła dwa medale - złoty Kamila Stocha oraz brązowy drużyny skoczków w składzie Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot i Dawid Kubacki.

W sumie biało-czerwoni mogą poszczycić się 22 krążkami - 7 złotymi, 7 srebrnymi i 8 brązowymi. Aż 9 z nich zdobyli skoczkowie narciarscy.

loader

RadioZET.pl/Onet