Zamknij

Pierwszy przypadek dopingu w Pekinie. Alpejczyk tymczasowo zawieszony

09.02.2022 19:50

Hossein Saveh Shemshaki jest pierwszym olimpijczykiem przyłapanym na stosowaniu dopingu podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Próbki do badań pobrano przed imprezą. Irański alpejczyk został tymczasowo zawieszony.

Pierwszy przypadek dopingu w Pekinie
fot. THOMAS KIENZLE/ ASSOCIATED PRESS/East News

Hossein Saveh Shemshaki pełnił funkcje chorążego dwuosobowej reprezentacji Iranu podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. W kadrze znalazła się ponadto Atefeh Ahmadi, która zajęła 57. miejsce w slalomie. Zawodnik najpewniej nie będzie miał okazji zaprezentować swoich umiejętności ze względu na wpadkę dopingową.

Informację o pozytywnym wyniku testu przekazała Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA). Próbkę pobrano jeszcze przed startem najważniejszej sportowej imprezy czterolecia.

Irański alpejczyk zawieszony

Shemshaki został już poinformowany o sprawie i został tymczasowo zawieszony. Nie może brać udziału w treningach i zawodach ani żadnej innej aktywności sportowej. Zawodnik ma prawo odwołać się od kary do działającego przy igrzyskach panelu Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i wnioskować o przebadanie próbki B.

36-latek startował już dwukrotnie w igrzyskach - w Vancouver w 2010 roku i w Soczi cztery lata później. W Rosji uzyskał najlepszy wynik - zajął 31. miejsce w slalomie.

RadioZET.pl/PAP, pp, cegl