Zamknij

Pekin 2022: Znamy skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie

25.01.2022 09:50
Natalia Maliszewska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Pekin 2022 - skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie: Polski Komitet Olimpijski zatwierdził 57-osobowy skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie 2022 w Pekinie. Kadrę biało-czerwonych stanowi 30 kobiet i 27 mężczyzn. Sprawdź SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI na zimowe IO w Pekinie 2022!

57 polskich sportowców wystąpi w zimowych igrzyskach olimpijskich 2022 w Pekinie. Skład reprezentacji zatwierdził zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zimowe IO odbędą się w dniach 4-20 lutego.

Reprezentację stanowi 30 kobiet i 27 mężczyzn. Do Chin uda się także 71 osób współpracujących (w tym sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji czy oficerowie covidowi).

Pekin 2022: Znamy skład reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie

"Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał do olimpijskiej reprezentacji naszych najlepszych obecnie zawodników dyscyplin zimowych. Jak zawsze są w ich gronie zarówno sportowcy bardzo doświadczeni, mający już za sobą po trzy, a nawet cztery olimpijskie występy, jak i debiutanci, którzy w Chinach przejdą dopiero olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami, a ten tytuł będzie z nimi już na zawsze. Za wszystkich trzymamy mocno kciuki" - powiedział prezes PKOl Andrzej Kraśnicki w nadesłanym komunikacie.

Biało-czerwoni w Chinach wystartują w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. Najwięcej - 10 sportowców - będzie reprezentować Polskę w łyżwiarstwie szybkim. Po raz pierwszy od 1994 roku zabraknie natomiast bobsleistów.

"Polacy polecą na igrzyska rodzimymi liniami prosto z Warszawy"

"To będą kolejne igrzyska w rygorze sanitarnym ze względu na pandemię, jednak po doświadczeniach z Tokio podchodzimy do tego spokojniej. Mamy już doświadczenie w poruszaniu się w przygotowanych przez organizatorów procedurach. Ze względu na przygotowane przez organizatorów igrzysk specjalne procedury przelotów do Chin, Polska Reprezentacja Olimpijska, dzięki współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi, uda się do Pekinu czarterami, na które zgodę musiała wyrazić strona chińska. Dodam tylko, że Chińczycy wielokrotnie odmawiali wielu liniom, więc jest to bardzo istotne, że Polacy polecą na igrzyska rodzimymi liniami prosto z Warszawy" – powiedział sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

Cztery lata temu w Pjongczangu Polskę reprezentowało 62 sportowców, którzy wywalczyli dwa medale. Po trzecie olimpijskie złoto w karierze sięgnął skoczek narciarski Kamil Stoch, a następnie z kolegami w konkursie drużynowym stanął na najniższym stopniu podium. 34-letni Stoch jest także w kadrze na Pekin. Będą to jego piąte w karierze igrzyska.

Pekin 2022 - PEŁNY SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI na zimowe IO

  • Biathlon: Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk, Grzegorz Guzik.
  • Łyżwiarstwo figurowe: Natalia Kaliszek, Jekaterina Kurakowa, Maksym Spodyriew.
  • Łyżwiarstwo szybkie (tor długi): Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Zbigniew Bródka, Artur Janicki, Marek Kania, Piotr Michalski, Damian Żurek.
  • Short track: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński.
  • Biegi narciarskie: Zuzanna Fujak, Weronika Kaleta, Magdalena Kobielusz, Izabela Marcisz, Monika Skinder, Dominik Bury, Kamil Bury, Mateusz Haratyk, Maciej Staręga.
  • Kombinacja norweska: Szczepan Kupczak, Andrzej Szczechowicz.
  • Skoki narciarskie: Nicole Konderla, Kinga Rajda, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Piotr Żyła.
  • Narciarstwo alpejskie: Zuzanna Czapska, Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Hanna Zięba, Michał Jasiczek, Paweł Pyjas.
  • Snowboard: Weronika Biela-Nowaczyk, Aleksandra Król, Aleksandra Michalik, Oskar Kwiatkowski, Michał Nowaczyk.
  • Saneczkarstwo: Klaudia Domaradzka, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz.

RadioZET.pl/PAP