Zamknij
Dawid Kubacki z brązowym medalem ZIO
  • EN_01512005_2359
  • EN_01512005_2414
  • EN_01512005_2413
  • 11 Zobacz
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Dawid Kubacki w czasie wtorkowej ceremonii wręczenia medali odebrał olimpijski krążek ZIO w Pekinie. W niedzielnym konkursie na normalnej skoczni w Zhangjiakou 31-latek wywalczył brąz.

Dawid Kubacki zdobył pierwszy medal dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Podczas niedzielnego konkursu na normalnej skoczni mistrz świata z Seefeld zajmował ósme miejsce po pierwszej serii. Jednak dzięki próbie na 103 metry kapitalnie zaatakował wyższe lokaty. Ostatecznie skoczek awansował o pięć pozycji i stanął na najniższym stopniu podium. Wicemistrzem olimpijskim został Manuel Fettner, a złoto wywalczył Ryoyu Kobayashi.

- Emocje były stonowane, bo wiedziałem, kto jeszcze po mnie będzie skakał. Zdawałem sobie sprawę, że każdego z nich stać na medal. Oddałem dobry skok, ale gdzieś tam była nutka przekonania, że czwarte, piąte miejsce to będzie wszystko, na co to wystarczy. Wiedziałem, że jak Peter stówkę "przeniesie", to nie będzie żadnych szans, bo Ryoyu miał jeszcze większą przewagę. Wydawało mi się, że "przeniósł", i wtedy pomyślałem: jednak nie. A później to już euforia poszła lawinowo - mówił po trzecim miejscu.

Dawid Kubacki odebrał brązowy medal ZIO

Wcześniej wyjazd Kubackiego na ZIO do Pekinu stanął pod znakiem zapytania. Przed PŚ w Zakopanem skoczek uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19, który wykluczył jego start na Wielkiej Krokwi. Jak przekonywał, przymusowa przerwa miała na niego dobry wpływ. Brązowy medal Kubacki odebrał w czasie wtorkowej ceremonii medalowej.

To drugi olimpijski medal Kubackiego, ale pierwszy indywidualny. Pierwszy taki krążek zdobył cztery lata temu w Pjongczangu. Wówczas zdobył brązowy medal w konkursie drużynowym razem z Kamilem Stochem, Maciejem Kotem i Stefanem Hulą.

loader

RadioZET.pl