Zamknij

Kolejna zawodniczka na dopingu w Pekinie. Walentyna Kaminska zawieszona

16.02.2022 17:36

Walentyna Kaminska, ukraińska biegaczka narciarska startująca w zimowych igrzyskach olimpijskich, została zawieszona przez ITA z powodu uzyskania w Pekinie pozytywnego wyniku testu antydopingowego. 34-latce przysługuje jeszcze prawo złożenia odwołania i wnioskowania o sprawdzenie tzw. próbki B.

Walentyna Kaminska
fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Startująca w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie ukraińska biegaczka narciarska Walentyna Kaminska miała pozytywny wynik testu antydopingowego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA), która do całkowitego wyjaśnienia sprawy tymczasowo zawiesiła zawodniczkę.

Kaminska może złożyć odwołanie do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i wnioskować o sprawdzenie tzw. próbki B.

Kolejna zawodniczka na dopingu w Pekinie. Walentyna Kaminska zawieszona

34-letnia Ukrainka po raz trzeci bierze udział w igrzyskach. Startowała wcześniej w 2014 roku w Soczi i cztery lata później w Pjongczangu.

W tegorocznych zmaganiach olimpijskich na trasach w Zhangjiakou była w sztafecie 4x5 km wraz z koleżankami 18., a indywidualnie zajęła 70. miejsce w sprincie oraz 79. w biegu na 10 km techniką klasyczną.

To drugi przypadek dopingu stwierdzony podczas igrzysk w Pekinie. Wcześniej pozytywny wynik testu miał irański alpejczyk Hossein Shemshaki. Głośnym echem odbiło się jednak przede wszystkim dopingowe zamieszanie wokół rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamili Walijewej. W jej przypadku pozytywny wynik dało badanie przeprowadzone już w grudniu, jednak wynik został przekazany opinii publicznej dopiero w trakcie ZIO, po zawodach drużynowych z udziałem 15-latki. CAS dopuścił ją do startu w rywalizacji indywidualnej, w której prowadzi po programie krótkim. Mimo decyzji Trybunału MKOl wstrzymał przyznanie medali w konkurencjach z jej udziałem.

RadioZET.pl/PAP