Zamknij

Katia Kurakowa: kim jest polska olimpijka? [WIEK, INSTAGRAM, SUKCESY]

17.02.2022 12:43

Jekateria Katia Kurakowa: kim jest reprezentantka Polski w łyżwiarstwie figurowym na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2022 roku? Sukcesy i osiągnięcia Katii Kurakowej. Ile ma lat, czy prowadzi profil na Instagramie? Wszystko, co musisz wiedzieć o Katii Kurakowej przed ZIO Pekin 2022.

Katia Kurakowa
fot. Alexander Vilf/SPUTNIK Russia/East News

Katia Kurakowa urodziła się 24 czerwca 2002 roku w Moskwie. W 2017 roku, po zawodach Mentor Toruń Cup, przeniosła się właśnie do tego miasta i rozpoczęła starania o reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej. W biało-czerwonych barwach zadebiutowała w 2019 roku.

W Rosji jest ogromna konkurencja w kategorii solistek w łyżwiarstwie figurowym. Dość powiedzieć, że w tegorocznych mistrzostwach Europy w Tallinnie całe podium zajęły zawodniczki "Sbornej" - Kamiła Walijewa wyprzedziła Annę Szczerbakową i Aleksandrę Trusową. Za nimi uplasowała się Belgijka Loena Hendrickx. Kurakowa była 5., osiągając najlepsze miejsce w historii występów polskich solistek w zawodach tej rangi. Jeszcze jako nastolatka zdołała zapisać się złotymi zgłoskami w dziejach tej dyscypliny w naszym kraju. To ona będzie reprezentować Polskę w ZIO 2022 w Pekinie.

Katia Kurakowa - 5. zawodniczka ME

- Brak mi słów, które wyrażą wdzięczność za spełnianie marzeń. Taką możliwość dała mi Polska. Chyba każdy sportowiec ma takie marzenie, aby pojechać na igrzyska. Jestem niezwykle szczęśliwa, że przeprowadziłam się do Polski i spotkałam tam wspaniałych ludzi, jak ci w Toruniu. Jest we mnie wielka wdzięczność za wszystko - mówiła Katia w rozmowie z Tomaszem Więcławskim z PAP.

W Pekinie nie nastawia się na wynik. Jedzie, by pokazać się z jak najlepszej strony, zaprezentować się na tle światowej czołówki. Mówi, że jeśli będzie zadowolona sama z siebie, wykona to, co ma wykonać i na co jest przygotowana, to będzie szczęśliwa.

Do igrzysk będzie przygotowywała się we Włoszech pod okiem Lorenzo Magriego i Angeliny Turenko.

Katia Kurakowa - sukcesy, osiągnięcia

Zajmując 5. miejsce w ME, Jekaterina Kurakowa, popularnie nazywana Katią, ustanowiła najlepsze osiągniecie reprezentantek Polski w kategorii solistek. Do tej pory biało-czerwone mogły pochwalić się trzema siódmymi miejscami - taką lokatę dwukrotnie zajmowała Zuzanna Szwed (1993, 1996), a raz Anna Rechnio (1994). Blisko trzy dekady później na polskiej ziemi pojawiła się Rosjanka, która te wyniki poprawiła.

Na krajowym podwórku nie ma sobie równych od 2019 roku, a zatem od uzyskania polskiego obywatelstwa. Regularnie zdobywa tytułu mistrzyni Polski.

19-latka na co dzień łączy treningi w toruńskim Axelu i włoskiej Egnie.

Katia Kurakowa prywatnie: Instagram, chłopak

Katia Kurakowa prywatnie spotyka się z łyżwiarzem figurowym Filipem Bojanowskim. Jak można wyczytać z wpisów w mediach społecznościowych, parą są od czerwca 2019 roku.

Reprezentantka Polski prowadzi profil na Instagramie. Obecnie obserwuje ją 13 tys. osób.

loader

RadioZET.pl/PAP, Tomasz Więcławski, co