Zamknij

IO Pekin 2022: Prognoza medalowa. Ile krążków zdobędą Polacy?

04.02.2021 16:53

Portal Gracenote na rok przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie opublikował prognozę medalową. Serwis nie ma dobrych wiadomości dla biało-czerwonych, przewidując, że nie zdobędą oni żadnego złotego medalu.

Kamil Stoch
fot. AFP/EAST NEWS

Zimowe igrzyska olimpijskie rozpoczną się dokładnie 4 lutego przyszłego roku. W związku z tym portal Gracenote przygotował prognozę medalową. Przewidywania oparto na wynikach sportowców uzyskiwanych w ostatnich najważniejszych imprezach (igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach i pucharu świata).

- Dane będą dodawane aż do igrzysk olimpijskich w przyszłym roku – wyjaśnia serwis.

IO Pekin 2022: Ile medali zdobędą Polacy?

Według strony Polacy zdobędą tylko trzy medale na ZIO 2022 i wszystkie mają być srebrne. To oznacza, że biało-czerwoni zostaną sklasyfikowani na 20. miejscu w klasyfikacji medalowej. Dwa z trzech krążków Polacy wywalczą w skokach narciarskich, gdzie Kamil Stoch ma zostać wicemistrzem olimpijskim na dużej, a Dawid Kubacki na normalnej skoczni. Trzeci medal ma trafić do Natalii Maliszewskiej w short-tracku na dystansie 500 metrów. Prognoza objęła także konkurs drużynowy, gdzie podopieczni Michala Doleżala uplasowaliby się na czwartej pozycji.

loader

- Używamy Pucharu Świata i mistrzostw świata jako danych wejściowych dla zawodów drużynowych w skokach narciarskich. Dane dotyczą okresu od ostatnich igrzysk olimpijskich, ale są silnie ważone pod kątem aktualności. Obecnie mamy Niemcy, Austrię i Norwegię przed Polską, ale są one bardzo blisko siebie i znacznie przed wszystkimi innymi. Polska jest bardzo konsekwentna w tym sezonie, ale to nie jedyna rzecz, którą bierzemy pod uwagę. Zarówno Norwegia, jak i Austria wygrały w tym sezonie zawody Pucharu Świata, a Niemcy, choć nie są tak konsekwentni w tym sezonie, mają wiele dobrych wyników, które są w naszej prognozie – podkreślają przedstawiciele Gracenote.

Zdaniem portalu klasyfikację medalową wygra Norwegia, która zdobędzie łącznie 41 medali (25 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych). Za nimi znajdą się sportowcy z Rosji – 34 krążki (6 złotych, 13 srebrnych i 15 brązowych) oraz Niemcy z 31 medalami (12 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych).

Do tej pory Polacy na wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich wywalczyli 22 medale (7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych). Najwięcej krążków biało-czerwoni przywieźli z igrzysk w Vancouver 2010  Soczi 2014 – po sześć medali.

1
fot. screen
2
fot. screen

RadioZET.pl