Zamknij

Zmarł wielokrotny mistrz Europy w biegu na 400 metrów. Miał 76 lat

20.01.2022 13:20
Zmarł Stanisław Grędziński, wielokrotny mistrz Europy. Miał 76 lat
fot. screen/ Wałbrzych Moje Miasto/ Twitter

Nie żyje Stanisław Grędziński – poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. Był mistrzem i medalistą mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów, a także olimpijczykiem z Meksyku.

Stanisław Grędziński zmarł w wieku 77 lat. Był reprezentantem Polski na mistrzostwach Europy i świata, a także na igrzyskach olimpijskich. Grędziński to specjalista biegu na 400 metrów. Startował także w biegu na 400 metrów przez płotki.

Największy sukces Gredzińskiego to dwa złote medale zdobyte podczas mistrzostw Europy w Budapeszcie w 1966, gdzie zdobył dwa złote medale: w biegu na 400 metrów oraz w sztafecie 4 × 400 metrów (wraz z Janem Wernerem, Edmundem Borowskim i Andrzejem Badeńskim). 

Medal na ME, świetny występ na igrzyskach w Meksyku

Biegacz był też bardzo blisko medalu na igrzyskach w Meksyku 1968 roku, jednak razem z trzema innymi członkami sztafety został oszukany przez sędziów. Razem z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim zajął 4. miejsce, choć nie przegrał ze sztafetą RFN. Polacy pobili wówczas rekord Polski (3:00,5).

Grędziński zdobył też medal na ME w Atenach w 1969 roku oraz srebrny medal na halowych mistrzostw Europy w Wiedniu 1970 w sztafecie 4 × 2 okrążenia (także z Janem Balachowskim, Janem Wernerem i Andrzejem Badeńskim).

W grudniu 1999 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju sportu, za osiągnięcia w działalności na rzecz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

RadioZET.pl/PAB