Nie żyje słynny polski maratończyk. Osobiście spotkał się z Janem Pawłem II

16.01.2020 14:42
Zbigniew Wiśniewski
fot. Twitter

Zbigniew Wiśniewski nie żyje. Słynny polski maratończyk zmarł w wieku 83 lat. Za swój największy sukces rekordzista Polski w maratonie w kategorii wiekowej 60-65 lat uważa ukończenie sztafetowej pielgrzymki biegowej z Chojnic do Watykanu i osobiste spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zbigniew Wiśniewski urodził się w grudniu 1936 roku we Włościborzu. Po wojnie przeprowadził się do Tucholi, a w 1956 roku trafił do wojska. Osiem lat później ożenił się w Chojnicach, gdzie pozostał i gdzie rozkwitła jego kariera biegacza.

Zbigniew Wiśniewski nie żyje. Polski maratończyk zmarł wieku 83 lat

Jego pierwszym oficjalnym biegiem były Mistrzostwa Powiatu Złotowskiego w 1955 roku. Następnie Wiśniewski reprezentował różne kluby, w tym Tucholankę Tuchola, Nadwiślaninę Chełmno czy Budowlanych Bydgoszcz, jednak w 1963 roku zdecydował się rozstać z bieganiem na blisko 20 lat.

Do ukochanego sportu powrócił w biegu na trasie Funka - Chojnice. Dzień później wystartował w zawodach z okazji Dnia Kolejorza i właśnie wtedy dożywotnio związał się z Florianami.

Pierwszy maraton zaliczył w wieku 58 lat. W 1994 roku w Warszawie przebiegł 42 kilometry w czasie 3.22. Rok później poprawił ten wynik i do dziś Zbigniew Wiśniewski pozostaje rekordzistą Polski w maratonie w kategorii wiekowej 60-65 lat. Osiągnął wówczas czas 2.55,11.

W 2015 roku przeszedł operację serca w Gdańsku, co nie przeszkodziło mu w kontynuowaniu biegania. Podziwiany przez mieszkańców Chojnic i dziennikarzy sportowych często był pytany o największy sukces w karierze. Wówczas bez wahania odpowiadał, że za swoje najcenniejsze osiągnięcie uważa udział w sztafetowej pielgrzymce biegowej z Chojnic do Watykanu, gdzie wraz z grupą kilkunastu Florianów spotkał się osobiście z papieżem Janem Pawłem II.

Zbigniew Wiśniewski ma na swoim koncie ponad 1000 startów w barwach Floriana. Za swoje dokonania został odznaczony wieloma tytułami, jest m.in Zasłużonym Obywatelem Miasta Chojnice. Zmarł w wieku 83 lat po walce z ciężką chorobą. Nestor chojnickich biegów osierocił trójkę dzieci - Joannę, Adama i Rafała.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/chojnice.com, chojnice24.pl