Dyskusja nt. anulowania rekordów w lekkiej atletyce się rozkręca. Każdy może zgłosić pomysł

Krzysztof Sobczak
12.05.2017 08:30
Usain Bolt
fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Szef europejskiej lekkiej atletyki Svein Arne Hansen postanowił odpowiedzieć na apele środowiska i stworzył specjalny adres mailowy, na który każdy może wysłać wiadomość i zabrać głos ws. anulowania rekordów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pomysł anulowania europejskich i światowych rekordów w lekkiej atletyce pojawił się przed kilkunastoma dniami i został zatwierdzony przez Europejską Radę Lekkoatletyczną. Wniosek trafił już do IAAF, która wstępnie wyraziła poparcie dla dążeń EA. Z tym nie zgadzają się jednak sportowcy, którzy utraciliby rekordy oraz część środowiska, m.in. rekordzista Polski w biegu na 800 m Marek Plawgo.

Zobacz także

- Wiele dotychczasowych rekordów nie budzi wątpliwości, a zostałyby one wymazane. To wylewanie dziecka z kąpielą. I niebezpieczny precedens, bo za 10-20 lat znowu ktoś mógłby powiedzieć, że te nowe też są podejrzane i należy je wymazać - mówił Plawgo.

Rekordy miałyby zostać anulowane z uwagi na niewystarczającą kontrolę dopingową. Kasacja objęłaby najprawdopodobniej wyniki osiągane przed 2005 rokiem.

Masz lepszy pomysł? Możesz go zgłosić

- Bardzo cieszy, że osiągnęliśmy już nasz najważniejszy cel: rozpoczęcie dyskusji na tak trudny i długo zamiatany pod dywan temat - napisał w najnowszym oświadczeniu Hansen. Przyznał, że spodziewał się protestów, ale zaznaczył przy tym, że "coś trzeba z tym zrobić".

- Pomysł cieszy się przychylnością sceptyków obecnego kształtu tabel, dlatego że za rewolucją stoją trzy główne warunki zmian: rekordy będzie można bić tylko w wyznaczonych imprezach, ustalenie minimalnej liczby testów antydopingowych wobec rekordzistów oraz przetrzymywanie próbek przez aż 10 lat - dodał szef EA.

Hansen nie zamyka dyskusji i namawia każdego, by zgłosił swój pomysł na temat walki z dopingiem oraz wypowiedział się w kwestii anulowania rekordów. Powstał specjalny adres mailowy: recordsreview@european-athletics.org, na którego każdy może napisać i wyrazić swoją opinię.

RadioZET.pl/EA/Przegląd Sportowy/TVN24/KS