Zamknij

Polak uzyskał 6 m w skoku o tyczce! Rekord Polski Liska! [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
05.02.2017 10:19
Piotr Lisek
fot. EastNews

Brązowy medalista mistrzostw świata Piotr Lisek wynikiem 6,00 m poprawił w Poczdamie absolutny rekord Polski w skoku o tyczce. Zawody rozgrywane były w centrum handlowym. Jest dopiero 10. lekkoatletą w historii, który pokonał sześć metrów pod dachem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zawodnik OSOT Szczecin uzyskał wynik o osiem centymetrów lepszy od własnego rekordu Polski, który poprawił 25 stycznia w Cottbus.

Zobacz także

W tym sezonie halowym jeszcze nikt nie uzyskał takiej wysokości. W ostatnich 15 latach tylko dwóch europejskich tyczkarzy skoczyło 6 metrów w hali - Polak oraz Francuz Renaud Lavillenie, do którego należy także rekord świata (6,14).

- Piotrek powiedz mi, czy na tej wysokości jeszcze da się oddychać - napisał na Facebooku mistrz świata z 2011 roku Paweł Wojciechowski, któremu Lisek w tym sezonie odebrał najlepszy rezultat w historii polskiej lekkoatletyki.

Trenowany przez niewiele starszego od siebie Marcina Szczepańskiego Lisek ma znakomity rok. 25 stycznia uzyskał 5,92, a w Poczdamie zaliczył także 5,93 m.

- Piotr Lisek skoczył 6 m w Poczdamie! Pierwszy Polak, który pokonał 6 m!!! Dumna koleżanka klubowa płacze z radości!!! - przyznała na Facebooku była tyczkarka, wicemistrzyni świata 2009 Monika Pyrek.

- Na taki widok serce roztapia się jak masełko... 6 metrów! - napisała rekordzistka Polski w skoku o tyczce, Anna Rogowska.

- Kosmos!!! Wielkie graty!!! - ocenił specjalista od biegu na 800 m Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL).

Lisek już wcześniej mówił, że celem na ten sezon jest właśnie ustanowienie rekordu kraju. Czuł się mocny, wierzył w siebie i zapewniał, że wykonał bardzo dobrą pracę pod okiem Szczepańskiego.

Czwarty zawodnik igrzysk w Rio de Janeiro jest uznawany za "brązowe dziecko tyczki". Stawał na najniższym stopniu podium mistrzostw świata - w hali (2016) i na stadionie (2015) oraz halowych mistrzostw Europy (2015).

Urodzony w Dusznikach niespełna 25-letni lekkoatleta na stadionie najwyżej skoczył 5,82.

Za miesiąc w Belgradzie Lisek będzie walczyć o złoty medal halowych mistrzostw Europy. Na razie jest faworytem, bo jeszcze nikt na świecie nie skoczył w tym roku 6 metrów.

Polscy kibice będą mogli go dopingować chociażby 16 lutego w mityngu Orlen Cup w Łodzi.

RadioZET.pl/PAP/KS