Premier Morawiecki spotkał się z bohaterami halowych MŚ [ZDJĘCIA]

Andreas Nicolaides
05.03.2018 22:37
Mateusz Morawiecki ze sportowcami
fot. PAP/EPA

Jestem niezwykle dumny z osiągnięć polskiej reprezentacji w halowych mistrzostwach świata w lekkiej atletyce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przyjął ekipę biało-czerwonych w poniedziałek wieczorem w swej kancelarii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Morawiecki podkreślił, że jest niezwykle dumny z osiągnięcia, jakim było wywalczenie pięciu medali, w tym dwóch złotych.

Jak wskazał, Polska - wśród 144 drużyn - zajęła trzecie miejsce. - To jest tak, jak ktoś to dzisiaj powiedział: żeby przebić ten sukces w tym roku, musielibyśmy - w co ja wierzę - być w medalowej strefie w piłkarskich mistrzostwach świata - zaznaczył premier.

Prezes Rady Ministrów nawiązując do wyników w Birmingham dodał, że nasz kraj, oprócz silnej gospodarki i wspaniałej kultury, może "sportem szczycić się i chwalić na wszystkich kontynentach świata".

- Największe gratulacje należą się mistrzom świata, ale i rekordzistom globu. To oni wyprzedzili Amerykanów, których my szczególnie lubimy wyprzedzać - stwierdził.

Premier wyraził nadzieję, że w niedalekiej perspektywie polski sport będzie potęgą.

- Zainwestowaliśmy sporo w obiekty sportowe, powstała infrastruktura, gdzie zawodnicy mogą się szkolić. Nie tylko obecni mistrzowie, ale także ci, którzy dopiero zaczynają właśnie w tych ośrodkach - powiedział.

W imieniu zawodników premierowi i szefowi resortu sportu Witoldowi Bańce za zaproszenie podziękował Adam Kszczot, triumfator biegu na 800 m.

Spotkanie sportowców z premierem Morawieckim:

- To jest wielkie osiągnięcie polskiej lekkoatletyki. Wszyscy na to pracowaliśmy. Przez ostatnie sześć lat systematycznie się rozwijamy dzięki stworzonym ku temu warunkom. Trzecie miejsce w globalnej imprezie to wielki sukces - powiedział Kszczot.

Zwrócił jednak uwagę, że do dalszego rozwoju potrzeba jeszcze lepszej infrastruktury, m.in. hal treningowych. - Aby było jeszcze lepiej, w imieniu zawodników proszę o dalszy rozwój infrastruktury sportowej. Nowe hale do treningu są bardzo potrzebne po to, aby nasze wyniki były jeszcze lepsze - nadmienił.

Minister sportu zauważył, że tegoroczne środki budżetowe przeznaczone na budowę obiektów będą rekordowe. Resort rozwija opiekę nad dziećmi i młodzieżą, buduje piramidę szkoleniową po to, aby już teraz treningi rozpoczynali następcy dzisiejszych mistrzów.

- Chcemy zapewnić wam maksymalny komfort przygotowań, abyście mogli osiągać takie kosmiczne rezultaty jak w Birmingham. Jest w was ogromny potencjał, wierzę, że na kolejnych imprezach pokażecie swoją siłę i będą sukcesy - zwrócił się do sportowców.

W uznaniu sukcesów w Birmingham lekkoatletów-żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak postanowił przyznać specjalne nagrody dla członków złotej sztafety Jakuba Krzewiny i Łukasza Krawczuka oraz srebrnego medalisty w biegu na 1500 m Marcina Lewandowskiego.

"Daliście Polakom mnóstwo radości, jesteśmy z Was dumni!" - napisał na Twitterze szef MON.

W zakończonych w niedzielę halowych MŚ w Birmingham Polacy zdobyli pięć medali: dwa złote – Kszczot na 800 m i sztafeta mężczyzn 4x400 m, która jednocześnie ustanowiła halowy rekord świata, dwa srebrne - Lewandowski na 1500 m i sztafeta kobiet 4x400 m i brązowy – Piotr Lisek w skoku o tyczce. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni uplasowali się na trzeciej pozycji za USA i Etiopią.

RadioZET.pl/PAP/AN