Zamknij

Policja aresztowała męża Agnes Jebet Tirop. Jest podejrzany o morderstwo

15.10.2021 08:40
Policja aresztowała męża Agnes Jebet Tirop
fot. Alan Stanford/Imago Sport and News/East News

Kenijska policja aresztowała Ibrahima Kipkemoi Roticha, męża Agnes Jebet Tirop, podejrzanego o zabójstwo 25-letniej lekkoatletki. Mężczyzna próbował uciec z kraju.

  1. Agnes Jebet Tirop - Kenia opłakuje śmierć "klejnotu"
  2. Agnes Jebet Tirop - sukcesy, osiągnięcia

Agnes Jebet Tirop została zamordowana w środę w swoim domu w Iten. Na jej ciele znaleziono rany kłute szyi i brzucha, a jej mąż Ibrahim Kipkemoi Rotich od początku był głównym podejrzanym. - Leżała na łóżku w kałuży krwi - mówił komendant okręgowy policji Tom Makori.

Po odnalezieniu ciała funkcjonariusze apelowali do mężczyzny o stawienie się w najbliższym komisariacie w celu złożenia wyjaśnień. Ten nie odpowiedział na wezwanie, w związku z czym rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. W czwartek zakończyły się one sukcesem. Jak informują lokalne media, podczas próby ucieczki z kraju Rotich zderzył się z ciężarówką. Trafił do aresztu.

Agnes Jebet Tirop - Kenia opłakuje śmierć "klejnotu"

O tragicznej śmierci Agnes Jebet Tirop jako pierwszy informował w środę szef kenijskiej federacji lekkoatletycznej Barnaba Korir. "Kenia straciła klejnot, jedną z najjaśniej świecących i najszybciej wschodzących gwiazd lekkiej atletyki - pisał działacz w oświadczeniu.

Wiadomość o morderstwie 25-letniej zawodniczki wstrząsnęła również prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. "Jestem zszokowany śmiercią tak młodego i czystego talentu, jakim była Agnes Tirop. Jej występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio dawał nadzieję i był inspiracją dla wielu osób" - napisał.

Agnes Jebet Tirop - sukcesy, osiągnięcia

Agnes Jebet Tirop została zamordowana na 10 dni przed swoimi 26. urodzinami. Mimo młodego wieku mogła pochwalić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Dała się poznać również polskiej publiczności, gdy w 2013 roku jako 17-letnia dziewczyna zdobyła srebrny medal indywidualnie i złoty drużynowo w mistrzostwach świata w biegach przełajowych w Bydgoszczy.

Na szerokie wody wypłynęła w 2017 roku na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Londynie, gdzie sięgnęła po brązowy krążek w biegu na 10 000 m. Dwa lata później w Doha powtórzyła ten rezultat.

Niewiele zabrakło, aby w sierpniu mogła tytułować się medalistką olimpijską. Na igrzyskach w Tokio Kenijka zajęła 4. miejsce w biegu na 5000 m. Forma jednak nie uleciała, bo we wrześniu w niemieckim Herzogenaurach 25-latka ustanowiła rekord świata w ulicznym biegu na 10 km. Ten wynik nie zdążył być ratyfikowany przed jej tragiczną śmiercią.

RadioZET.pl/msn.com