Zamknij

Plaga zakażeń koronawirusem po HME. To może mieć wpływ na IO

17.03.2021 13:58
Ogniska COVID-19 po HME w Toruniu
fot. SERGEI GAPON/AFP/East News

HME 2021 w Toruniu i rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w kilku europejskich reprezentacjach może mieć negatywny wpływ na przygotowania i przebieg igrzysk olimpijskich w Tokio - przekonuje agencja Reutera. Zainfekowani są m.in. zawodnicy z Holandii i z Wielkiej Brytanii.

  • Dziewięciu sportowców z Holandii i taka sama liczba zawodników z Wielkiej Brytanii uzyskała pozytywne wyniki testu na koronawirusa
  • Miejscowe media twierdzą, że do zakażenia musiało dojść podczas rozgrywanych w pierwszy weekend marca HME 2021 w Toruniu
  • Ze względu na te doniesienia wróciły obawy o możliwość przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w Tokio

HME 2021 w Toruniu odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich procedur i środków ostrożności w celu zminimalizowania ryzyka masowego zakażenia koronawirusem. Tak przynajmniej twierdzą organizatorzy.

- Nie wprowadziliśmy takiej restrykcji, że przy hotelach stała policja lub straż miejska, które pilnowałyby zawodników. Docierają do mnie informacje, iż nie wszyscy przestrzegali zasad reżimu sanitarnego. Na to już organizator nie ma wpływu. Nie byliśmy też w stanie sprawdzać, czy ktoś z hotelu nie wychodzi do miasta. Jeżeli ktoś się zakaził, a wyjeżdżając z Torunia miał negatywny wynik testu, to gdy teraz po 10 dniach mówi o zakażeniu tutaj - nie sposób tego dociec i wyjaśnić. Nie wiadomo, czy do zakażenia doszło w Toruniu, czy też później - wskazał dyrektor generalny HME Krzysztof Wolsztyński.

HME: Koronawirus w reprezentacji Holandii i Wielkiej Brytanii

To była jego reakcja na doniesienia z Holandii i z Wielkiej Brytanii. Po dziewięciu sportowców z tych reprezentacji po powrocie do swoich krajów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Miejscowe media twierdzą, że musieli zakazić się w Toruniu.

Ze względu na liczne przypadki wykrycia choroby COVID-19 całe kadry musiały poddać się kwarantannie, co zaburzy ich przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio. A warto przypomnieć, że mówimy o dwóch najlepszych drużynach HME 2021 w Toruniu - Holendrzy wygrali klasyfikację medalową przed Brytyjczykami. Polacy zajęli 9. miejsce, choć zdobyli aż 10 krążków.

Co więcej, przed imprezą o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 poinformował reprezentacji Polski, Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki.

Igrzyska w Tokio pod znakiem zapytania przez HME 2021 w Toruniu?

W związku z tymi informacjami wróciły obawy o możliwość przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w Tokio na przełomie lipca i sierpnia. "The Times" twierdzi, że podróżowanie w takich warunkach, nawet przy zachowaniu reżimu sanitarnego, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

MKOl na razie nie odniósł się do tych spekulacji. Wcześniej zapewniał jednak, że igrzyska w Tokio muszą odbyć się i odbędą się zgodnie z planem - w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. Na kolejne przełożenie imprezy Japonia nie może sobie pozwolić.

RadioZET.pl/PAP