Orlen Warsaw Marathon: Marcin Chabowski mistrzem Polski, zwycięstwo Etiopczyka

14.04.2019 13:18
Marcin Chabowski mistrzem Polski w maratonie

Etiopczyk Regasa Mindaye Bejiga czasem 2:09.42 wygrał Orlen Warsaw Marathon. Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Sheila Jerotich – 2:26.06. Mistrzem Polski w maratonie został Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek), który zajął czwarte miejsce.

Bejiga do ostatnich metrów walczył z ubiegłorocznym triumfatorem Kenijczykiem Ezekielem Kemboi Omullo, którego wyprzedził o siedem sekund.

Orlen Warsaw Marathon był jednocześnie mistrzostwami Polski mężczyzn. Złoty medal zdobył Chabowski – 2:13.10, srebrny Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) - 2:13.25, a brązowy Adam Nowicki (MKL Szczecin) - 2:13.28.

Chabowski zapowiadał walkę nie tylko o krajowy prymat, ale także o minimum uprawniające do występu w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Do wyniku 2:11.30 zabrakło mu jednak sporo.

- Mniej więcej od 25. kilometra biegłem samotnie, a walczyć z wiatrem w takich warunkach jest naprawdę ciężko. Wynik przyjmuję z pokorą, nie jest rewelacyjny, ani też specjalnie słaby – powiedział.

Maratończyk STS Pomeranii Szczecinek na metę wbiegł wyczerpany i musiał skorzystać z pomocy służb medycznych. - Gdybym miał przebiec jeszcze z 200 metrów, to już chyba nie dałbym rady – przyznał.

Orlen Warsaw Marathon 2019: Lisowska najlepszą z Polek

W rywalizacji kobiet najlepszą z Polek była Aleksandra Lisowska, która została sklasyfikowana na ósmej pozycji. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn uzyskała czas 2:35.55

W rywalizacji na handbike’ach na 10 km najlepszy był trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk.

W sumie w niedzielnych biegach wystartowało kilkanaście tysięcy osób. Zwycięzcy maratonu otrzymali w nagrodę po 60 tys. złotych.