Zamknij

Wielcy nieobecni HMŚ 2022. Zabraknie medalistów igrzysk i mistrzostw świata

17.03.2022 15:49

Halowe Mistrzostwa Świata to niemal za każdym razem gwarancja wielu medali dla polskich lekkoatletów, choć w zbliżających się zawodach może być ich mniej niż zwykle. Wszystko przez długą listę naszych zawodników, którzy nie pojadą do Belgradu. Wśród nich jest m.in. Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, czy Małgorzata Hołub-Kowalik.

Najwięksi nieobecni HMŚ 2022. Zabraknie medalistów igrzysk i mistrzostw świata
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na HMŚ 2022 w Belgradzie zabraknie także Anny Kiełbasińskiej. Biegaczka specjalizująca się w dystansie 400 metrów nie pojedzie na zawody przez koronawirusa.

- Przez pierwszy tydzień nie miałam nawet siły o tym myśleć i się załamywać. Przyszło to po prostu, zaakceptowałam to i tyle. Teraz gdy zaczęłam się lepiej czuć i więcej rozmyślać, a także oglądać zdjęcia innych, którzy tam docierają, rozpakowują się, to mam w sobie sporo smutku. Chcę, aby to wszystko jak najszybciej się skończyło, aby ten Belgrad minął (śmiech) - powiedziała lekkoatletka w rozmowie z PAP.

Adam Kszczot nie zakończy kariery w Belgradzie. Opuszcza start przez szczepienie

Halowe mistrzostwa opuszcza również Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski. W przypadku tyczkarzy nie chodziło jednak o koronawirusa, ale o brak odpowiednich wyników. Polacy nie zakwalifikowali się zawody. W związku z brakiem Liska najgroźniejszym rywalem Armanda Duplantisa powinien być Amerykanin Chris Nilsen, który w tym roku skoczył już 6,05.

Do Belgradu nie pojedzie też zwycięzca biegu na 800 metrów na HMŚ w 2018 roku – Adam Kszczot. Znakomity polski biegacz miał zaliczyć na mistrzostwach ostatni start w karierze. - Dlaczego nie jadę do Belgradu? Od maja 2021 jestem zaszczepiony jedną dawką j&j przeciw Covid-19 a kolejną planowałem przyjąć planowo dopiero po Belgradzie (po 12 miesiącach ważności). Jednakże dział szkolenia i PZLA nalegał na szczepienie przed HMŚ, sugerując w rozmowach, iż zawodnicy bez szczepień nie zostaną dopuszczeni do startu. (…) Przyjąłem 2 dawkę szczepionki, która ponownie wyłączyła mnie na kilka dni z treningów z powodu gorączki i ogólnego rozbicia. W ostatnich dniach nie mogłem trenować, a start po takiej przerwie nie byłby dobrym rozwiązaniem” – napisał sportowiec na swoim Instagramie.

Skład reprezentacji Polski na HMŚ w Belgradzie. Dwie liderki biało-czerwonych

HMŚ 2022. Nie będzie obrony złotego medalu 

Na HMŚ zabraknie też specjalisty od biegów średnich, Marcina Lewandowskiego. Musi on opuścić zawody i obronę medalu z powodu operacji córki. "Wiele bólu i łez, ale wszystko jest na dobrej drodze. Przed nami długa rehabilitacja. Rodzina mnie potrzebuje, dlatego rezygnuję z obrony srebrnego medalu podczas HMŚ w Belgradzie" - napisał Lewandowski.

Lista nieobecnych na HMŚ 2022:  Marcin Lewandowski, Adam Kszczot, M. Hołub-Kowalik, A. Kiełbasińska, Piotr Lisek

loader

RadioZET.pl/PAB