Zamknij

Nie żyje legenda polskiej lekkiej atletyki. Zmarła w wieku 89 lat

19.12.2020 20:08
Maria Piątkowska nie żyje
fot. Shutterstock

Maria Piątkowska nie żyje. Legenda polskiej lekkiej atletyki zmarła w wieku 89 lat. Ostatnie lata sportsmenka przeżyła w dramatycznych okolicznościach.

  • Maria Piątkowska nie żyje;
  • Była uznawana za jedną z najwszechstronniejszych polskich sportsemenek pierwszych powojennych dekad;
  • Wywalczyła trzy medale na mistrzostwach Europy.

Maria Piątkowska największe sportowe triumfy świętowała w latach 50. i na początku lat 60. XX wieku. Wystartowała na trzech igrzyskach olimpijskich (w Helsinkach 1952, Rzymie 1960 i Tokio 1964). Jej najlepszym wynikiem było szóste miejsce uzyskane na IO w Tokio w biegu na 80 metrów przez płotki.

Na mistrzostwach Europy trzykrotnie stawała na podium. W 1958 roku w Sztokholmie w biegu rozstawnym razem ze sztafetą sięgnęła po brązowy medal. W 1962 roku w Belgradzie wywalczyła złoto w sztafecie 4x100 m i brąz w biegu na 80 m przez płotki.

Maria Piątkowska nie żyje

Ponadto Maria Piątkowska startowała w pięcioboju i skoku w dal. Była uznawana za jedną z najwszechstronniejszych polskich sportsmenek pierwszych powojennych dekad.

Ostatnie lata były dla niej niezwykle dramatyczne. W 2016 roku straciła wzrok, a potem męża Edmunda, który zmarł w tym samym roku. W ostatnim czasie przeszła kolejną operację oczu, ale potem złamała główkę kości biodrowej. Na koniec w szpitalu zaraziła się koronawirusem.

Zmarła w wieku 89 lat.

RadioZET.pl/