Zamknij

Maria Andrejczyk wyróżniona przez EA. Znamy najlepszych lekkoatletów roku

17.10.2021 11:08

Maria Andrejczyk została uhonorowana przez European Athletics nagrodą specjalną za swoje wielkie serce. Wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem sprzedała swój medal, by pomóc w leczeniu 8-miesięcznego Miłosza. Na gali Golden Tracks poznaliśmy też najlepszych sportowców sezonu 2021 w Europie. Wygrali Karsten Warholm i Sifan Hassan.

Maria Andrejczyk wyróżniona przez European Athletics
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews
  1. Maria Andrejczyk zlicytowała swój medal olimpijski
  2. Maria Andrejczyk uhonorowana przez European Athletics
  3. Karsten Warholm i Sifan Hassan najlepszymi lekkoatletami w Europie w 2021 roku

Maria Andrejczyk na igrzyskach olimpijskich w Tokio sięgnęła po srebrny medal i już wtedy zapowiadała, że ten krążek - choć wywalczony w bólach i po licznych przeżyciach oraz perypetiach zdrowotnych - nie pozostanie z nią na długo. Sama wiele przeszła, m.in. nowotwór, a kontuzja barku doskwiera jej nieprzerwanie od igrzysk w Rio de Janeiro, dlatego zdaje sobie sprawę, że rzeczy materialne nie są najważniejsze.

- Na pewno go oddam na licytację. Chcę, żeby zostały zebrane pieniądze, które zrobią coś dobrego. Ludzkie życie jest najważniejsze. Ale jeszcze nie wiem, na jaką licytację się zdecyduję - mówiła po finale w Tokio.

Maria Andrejczyk zlicytowała swój medal olimpijski

Popularna "Majka" wystawiła swój medal na licytację. Udało się zebrać 200 tysięcy złotych na leczenie 8-miesięcznego Miłosza z Cieszyna, który zmaga się z wadą serca. Na zakup zdecydowała się firma Żabka, która po wszystkim oddała wicemistrzyni olimpijskiej jej własność.

- Ludzie są absolutnie niesamowici. Jestem przeszczęśliwa ze wsparcia, z jakim spotkała się ta akcja - mówiła na antenie Radia ZET.

Andrejczyk nie zamierzała jednak zachować go dla siebie i podarowała go Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, gdyż "tam jest jego miejsce".

Maria Andrejczyk uhonorowana przez European Athletics

O geście Marii Andrejczyk pisano we wszystkich krajach, a jej wielkie serce zostało dostrzeżone również w europejskiej federacji lekkoatletycznej. W sobotę w Lozannie na gali European Athletics Golden Tracks Polka odebrała nagrodę specjalną.

Maria Andrejczyk z nagrodę EA
fot. Maria Andrejczyk/InstaStory
Maria Andrejczyk na gali EA
fot. Maria Andrejczyk/InstaStory

Karsten Warholm i Sifan Hassan najlepszymi lekkoatletami w Europie w 2021 roku

Podczas wydarzenia wybrano najlepszych lekkoatletów minionego sezonu. Wśród pań wygrała dwukrotna mistrzyni olimpijska (5000 oraz 10000 m) i brązowa medalistka w biegu na 1500 m reprezentująca Holandię Sifan Hassan. Za jej plecami uplasowała się Anita Włodarczyk.

W gronie panów najlepszy był rekordzista świata w biegu na 400 m przez płotki Norweg Karsten Warholm.

Za wschodzące gwiazdy uznano wielką rywalkę Justyny Święty-Ersetic Holenderkę Femke Bol oraz wszechstronnego sprintera, płotkarza oraz tyczkarza Francuza Sashę Zhoyę.

RadioZET.pl