Maria Andrejczyk przypomniała o sobie. Urodzinowe zwycięstwo w Pucharze Europy

Krzysztof Sobczak
09.03.2019 11:16
Maria Andrejczyk wygrała zawody Pucharu Europy w Samorinie
fot. AFP/EAST NEWS

Maria Andrejczyk wraca do bardzo dobrej formy po kontuzji, która zabrała jej dwa lata. Czwarta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio wynikiem 60,56 m wygrała zawody Pucharu Europy w rzutach w Samorinie. I to w dniu swoich 23. urodzin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Maria Andrejczyk zrobiła furorę podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W eliminacjach, już w pierwszej próbie, huknęła oszczep na 67,11 m i poprawiła 10-letni rekord Polski o ponad 3 metry. Drugi wynik kwalifikacji uzyskała legenda tej konkurencji Barbora Spotakowa, ale był on o 2,5 metra gorszy od rezultatu Polki - 64,64 m.

W konkursie Andrejczyk też rzucała daleko, ale wynik 64,78 m dał jej 4. miejsce. O dwa centymetry przegrała ze wspomnianą Spotakową.

Andrejczyk wygrała zawody Pucharu Europy w rzutach

Od tego czasu Polka zmagała się z problemami zdrowotnymi. Kontuzja barku pozbawiła ją szans na medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata, a potem pojawiły się kolejne kłopoty - łagodny nowotwór kości, tzw. kostniak zatok i niezbędna była operacja. Wygląda na to, że wszelkie przeciwności losu Andrejczyk ma już za sobą i może mieć nadzieję na udział w MŚ w Dausze.

W Samorinie Andrejczyk wygrała z wynikiem 60,56 m, co jest rezultatem gorszym o metr od minimum PZLA na imprezę w Katarze - 61,50 m. Tak daleko 23-latka nie rzucała od igrzysk w Rio. Jednocześnie jest to trzeci rezultat na świecie w tym sezonie - dalej rzucały tylko Białorusinka Tatiana Chaladowicz (64.60 m) i Turczynka Eda Tugsuz (62.36 m).

Drugie miejsce zajęła Austriaczka Victoria Hudson (59,98 m), a trzecie Włoszka Sara Jemai (52,17 m).

RadioZET.pl/KS