Adrianna Sułek poprawiła rekord Polski w siedmioboju. Do medalu MŚ zabrakło

19.07.2022 04:08

Adrianna Sułek poprawiła rekord Polski, który dał jej 4. miejsce w siedmioboju podczas MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene i Portland. Polka przez większą część rywalizacji była na pozycji medalowej, ale krążek uciekł jej po słabszej próbie w rzucie oszczepem. Paulina Ligarska zakończyła zmagania na 10. pozycji. Wygrała Holenderka Nafissatou Thiam.

Adrianna Sułek na 4. miejscu w siedmioboju MŚ

Adrianna Sułek w trakcie rywalizacji w siedmioboju na MŚ w lekkoatletyce 2022 w Eugene i Portland ustanowiła dwa rekordy życiowe (w pchnięciu kulą i biegu na 200 m), jeden wyrównała (w skoku w dal), a w pozostałych konkurencjach zbliżała się do swoich najlepszych osiągnięć. To złożyło się na nowy rekord Polski (6672 pkt), ale nie dało medalu najważniejszej tegorocznej imprezy. Przed nią jeszcze start w mistrzostwach Europy w Monachium i tam będzie łatwiej o podium. Krążek odebrała jej bowiem na przedostatniej prostej Amerykanka Anna Hall (6755 pkt).

Cztery metry - tyle dzieliło Polkę i reprezentantkę gospodarzy w rzucie oszczepem. To tam bydgoszczanka straciła 3. lokatę, a dystans do młodszej o dwa lata Hall urósł do 75 punktów. Przed ostatnią konkurencją - biegu na 800 m - było wiadomo, że Amerykanka jest szybsza i nie da się minąć o sześć sekund, a właśnie tyle potrzebowała Sułek. Ostatecznie Anna finiszowała przed Adą i odebrała naszej zawodniczce brązowy krążek.

Adrianna Sułek pobiła rekord Polski

Na pocieszenie Adzie Sułek został nowy rekord Polski - 6672 punkt. Poprzedni zdążył się już mocno zestarzeć - od 1985 roku należał do Małgorzaty Nowak i był o 56 punktów słabszy. Paulina Ligarska ukończyła rywalizację na 10. pozycji (6093 pkt).

Ciekawie było też w konfrontacji o złoto. Po fantastycznym występie w rzucie oszczepie Anouk Vetter wyprzedziła prowadzącą od pierwszej konkurencji Nafissatou Thiam. Belgijka jednak uzyskała znacznie lepszy czas na 800 m i minęła Holenderkę. Mistrzyni olimpijska triumfowała z dorobkiem 6947 pkt. Vetter straciła do niej 80 pkt.