MŚ w Doha: Polacy wystartują w chłodzących kamizelkach

26.09.2019 08:48
MŚ w Doha: Polacy wystartują w chłodzących kamizelkach
fot. PAP/EPA

Chłodzące kamizelki mają pomóc polskim lekkoatletom w radzeniu sobie z upałem w Dausze, gdzie w piątek rozpoczną się mistrzostwa świata. PZLA jest przygotowany także na zakup klimatyzatorów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W stolicy Kataru panuje upał w okolicach 40 stopni Celsjusza. Hotele, autobusy, stołówka, a nawet stadion są klimatyzowane, ale nadal pozostają miejsca, gdzie nie można liczyć na przyjemny chłód. Do tego można zaliczyć chociażby stadion rozgrzewkowy.

- Medycznie i logistycznie robimy wszystko, co się da, ale jak dany zawodnik zareaguje na takie warunki, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mamy kamizelki chłodzące, ale to tylko półśrodek, bo organizm i tak będzie miał kontakt z tą temperaturą - powiedział PAP dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Do specjalnie przygotowanych kamizelek wkłada się lodowe, schłodzone wkłady. - By organizm choć na chwilę poczuł ulgę - zaznaczył i dodał, że na zewnątrz nie można nawet chwili ustać. - A co dopiero zrobić jakiś trening.

MŚ w Doha: Upały dadzą się we znaki Polakom

Jego zdaniem dużym problemem będzie przejście z hotelu do autokaru. Różnice temperatur mogą sięgać wówczas nawet 20 stopni Celsjusza.

Lekkoatletyczne MŚ w Doha: Kiedy startują Polacy? Sprawdź PROGRAM zawodów

- Boimy się przeziębień. Bardzo dużo na ten temat rozmawialiśmy i działaliśmy edukacyjnie na temat profilaktyki. Zwracano na to uwagę zawodnikom i trenerom - powiedział Kęcki.

Polski Związek Lekkiej Atletyki zrobił wszystko, by reprezentanci przebywali w Dausze jak najkrócej. Większość z nich przylatuje do Kataru zaledwie na 2-3 dni przed startem.

- Najbardziej martwimy się o zawodników konkurencji biegowych, bo oni mają długie przerwy między kolejnymi startami. Oczywiście najdłużej będą na miejscu zawodniczki z 400 m - zauważył.

Lekkoatletyczne MŚ 2019 w Doha: Transmisja TV i online. Gdzie oglądać?

Mistrzostwa świata w Dausze rozpoczną się w piątek i potrwają do 6 października. Polskę reprezentować będzie 44 lekkoatletów.

RadioZET.pl/PAP