Zamknij

MP w lekkoatletyce: Złote medale Pawła Fajdka, Piotra Liska i Natalii Kaczmarek

25.06.2021 22:44
Natalia Kaczmarek
fot. PAP

Zakończył się drugi dzień mistrzostw Polski w lekkoatletyce. Złote medale w swoich konkurencjach zdobyli m.in. Paweł Fajdek (rzut młotem), Piotr Lisek (skok o tyczce), Natalia Kaczmarek (bieg na 400 metrów) i Piotr Małachowski (rzut dyskiem). Sprawdź wyniki piątkowych mistrzostw Polski w lekkoatletyce!

Paweł Fajdek został w piątek w Poznaniu mistrzem Polski w rzucie młotem. Najlepszy w skoku o tyczce okazał się Piotr Lisek. W rywalizacji pań na 400 m po pierwszy tytuł sięgnęła Natalia Kaczmarek, a w rzucie dyskiem 13. złoto mistrzostw kraju zdobył kończący karierę Piotr Małachowski.

Paweł Fajdek: "To był męczący i taki polski konkurs"

Fajdek w najlepszej próbie konkursu rzutu młotem osiągnął 82,82. Wynik ten osiągnął w ostatniej kolejce i wyprzedził Wojciecha Nowickiego, który prowadził od drugiej serii rzutem na odległość 80,86.

- Koło w Poznaniu zostało poprawione od ostatniego mityngu. Dziękuję za to organizatorom. (...) To był męczący konkurs, bardzo długi i taki polski, bo znów były problemy z siatką. (...) Rzut z szóstej kolejki był w miarę. Nie był na pewno idealny. 82,82 to kawał rezultatu. Trochę tych rzutów dalekich jest, więc trzeba się cieszyć - podkreślił Fajdek.

Wojciech Nowicki: "Trzymamy z Pawłem mistrzowski poziom"

W jego ocenie przy dobrym "rozgryzieniu" konkursu olimpijskiego obaj z Nowickim mogą zająć w Tokio dwa pierwsze miejsca.

- Ja się bardzo cieszę z tego, co miałem zrobić. Kolejny równy start na wysokim poziomie w tym sezonie. Fajnie, że dwa razy rzuciłem osiemdziesiątkę, ale szkoda, że nie można było dodać więcej. Paweł wygrał z super wynikiem, prawie 83 metry, mogę mu tylko pogratulować. Trzymamy mistrzowski poziom, oby tak dłużej - mówił Nowicki.

Niespełna dwa tygodnie temu podczas mityngu Poznań Grand Prix Athletics młociarze narzekali na koło, które ich zdaniem było tępe. Wyniki były dużo słabsze.

- Jest zdecydowanie lepsze, zresztą widać po wynikach. Można pokręcić i taki konkurs jest przede wszystkim bardziej widowiskowy dla kibiców, a nie, że my ich męczymy – dodał.

Piotr Lisek: "Pojadę na igrzyskach po przepracowaniu wszystkiego, co sobie założyłem"

Piotr Lisek zwyciężył w konkursie tyczkarzy, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,80.

- Jesteśmy dużymi chłopcami, którzy skaczą w różnych warunkach. Wiadomo, że deszcz przeszkadza, szczególnie w uchwycie, ale na szczęście nie widać tego po wynikach. Za nami fajny konkurs. (...) Igrzyska zbliżają się wielkimi krokami, ale w tej chwili prognozowanie wyniku byłoby wróżeniem z fusów. Wiem jedno: pojadę na igrzyskach po przepracowaniu wszystkiego, co sobie założyłem. Nie będę miał więc do siebie o nic pretensji. Co to da? Zobaczymy - powiedział rekordzista Polski.

Kamila Lićwinko: "Większość dziewczyn mówi mi już dzień dobry"

W skoku wzwyż mężczyzn zwyciężył Norbert Kobielski, który zanotował 2,26. Trzy próby na wysokości 2,30 były nieudane. Złoty medal Kamili Lićwinko dało pokonanie wysokości 1,92.

- To był dobry konkurs w moim wykonaniu - pomimo tego, że nie czułam się na początku dobrze. (...) To był mój ostatni start w mistrzostwach Polski. Większość dziewczyn mówi mi "dzień dobry", ale to dobrze, że są młodsze koleżanki. Mam nadzieję, że będą mnie godnie zastępowały - powiedziała Lićwinko, która zdobyła dziewiąty tytuł mistrzyni kraju.

Lićwinko: "Wszystko w moich rękach, nogach i głowie"

Najlepsza polska zawodniczka w skoku wzwyż ostatnich lat odważnie zadeklarowała, że interesuje ją podczas igrzysk olimpijskich w Tokio tylko wynik na poziomie dwóch metrów i wyżej.

- Wróciła chęć skakania. To ostatni sezon w mojej karierze. Muszę to zrobić, bo jak nie teraz, to kiedy? Najważniejsze są igrzyska w Tokio i to tam ma być topowa dyspozycja. Michał (mąż i trener w jednej osobie) zawsze umiał zrobić tak, abym najlepszą dyspozycję miała w dzień finału na głównej imprezie. Teraz wszystko w moich rękach, nogach i głowie - dodała.

W rzucie dyskiem kobiet triumfowała Daria Zabawska - 57,90. Najlepsi na 400 m ppł byli Robert Bryliński - 50,66 i Joanna Linkiewicz - 56,32.

Piotr Małachowski wyrównał rekord Edmunda Piątkowskiego

Piotr Małachowski został w Poznaniu po raz trzynasty mistrzem Polski w rzucie dyskiem. Wyrównał osiągnięcie Edmunda Piątkowskiego, byłego rekordzisty świata. Małachowski w szóstej kolejce osiągnął swój najlepszy wynik w sezonie - 64,67.

- Mój menedżer sprawdził to dzisiaj. Może tak: "Białym Aniołem" nie jestem, bo tak nie wyglądam. Cieszę się jednak, że wyrównałem ten rekord. To był mój ostatni start w mistrzostwach Polski. Wynik jest w miarę przyzwoity. Nie mogę narzekać - powiedział srebrny medalista olimpijski z Pekinu i Rio de Janeiro.

Natalia Kaczmarek pokonała Justynę Święty-Ersetic w biegu na 400 m

Natalia Kaczmarek pokonała Justynę Święty-Ersetic w finale biegu na 400 m. Czasy uzyskane przez wszystkie finalistki świetnie rokują przed startem polskiej sztafety w tej konkurencji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Kaczmarek wynikiem 50,72 poprawiła o 0,31 rekord życiowy.

- Cieszę się ze złota, a jeszcze bardziej z czasu. Pobiłam rekord życiowy, złamałam barierę 51 sekund, co dla mnie jest ogromnym sukcesem. Jakbym była druga z takim wynikiem, też można byłoby gratulować – mówiła po dekoracji podekscytowana zwyciężczyni.

Kaczmarek: "W Tokio może być jeszcze szybciej"

23-letnia zawodniczka AZS AWF Wrocław przyznała, że na bieganie poniżej 51 sekund była już gotowa w ubiegłym roku.

- Niestety na przeszkodzie pojawił się covid i trochę odpuściliśmy z treningami. Nie wykorzystałam tego momentu do końca. Dlatego w tym roku jest taki duży przeskok. Cały sezon równo biegam, udało mi się ustabilizować na poziomie 51 sekund. Może szybciej będzie w Tokio – podkreśliła.

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce w Poznaniu zakończą się w sobotę.

Wyniki piątkowych finałów mistrzostw Polski w lekkoatletyce w Poznaniu

KOBIETY

4x100 m

1. AZS AWF Warszawa 45,04
2. CWKS Zawisza Bydgoszcz 45,15
3. RLTL Optima Radom 45,24

400 m

1. Natalia Kaczmarek (KS AZS AWF Wrocław) 50,72
2. Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) 51,52
3. Małgorzta Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin) 51,77

400 m przez płotki

1. Joanna Linkiewicz (KS AZS AWF Wrocław) 56,32
2. Julia Korzuch (AZS AWF Katowice) 57,12
3. Emilia Ankiewicz (AZS AWF Warszawa) 57,82

dysk

1. Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) 57,90
2. Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) 57,86
3. Karolina Sygutowska (ZLKL Zielona Góra) 52,04

wzwyż

1. Kamil Lićwinko (KS Podlasie Białystok) 1,92
2. Wiktoria Miąso (CWKS Resovia) 1,85
3. Aneta Rydz (RLTJ Optima Radom) 1,82

MĘŻCZYŹNI

4x100 m

1. AZS AWF Katowice 39,93
2. OŚ AZS Poznań 40,37
3. KS Agros Zamość 40,79

400 m

1. Kajetan Duszyński (AZS Łódź) 45,96
2. Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź) 46,10
3. Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) 46,12

400 m przez płotki

1. Robert Bryliński (OŚ AZS Poznań) 50,66
2. Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin) 50,94
3. Sebastian Urbaniak (LKS Vectra Włocławek) 51,20

chód 10 km

1. Łukasz Niedziałek (WLKS Nowe Iganie) 39.22,52
2. Rafał Fedaczyński (AZS UMCS Lublin) 44.11,98
3. Mateusz Nowak (UKS Skoczek Skoki) 44.38,08
dysk

1. Paweł Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) 64,47
2. Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej) 63,56
3. Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) 62,33

wzwyż

1. Norbert Kobielski (MS Inowrocław) 2,26
2. Mateusz Kołodziej (CWKS Zawisza Bydgoszcz) 2,23
3. Sylwester Bednarek (RKS Łódź) 2,16

tyczka

1. Piotr Lisek (OSOT Szczecin) 5,80
2. Robert Sobera (KS AZS AWF Wrocław) 5,70
3. Paweł Wojciechowski (CWKS Zawisza Bydgoszcz) 5,70

młot

1. Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) 82,82
2. Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok) 80,86
3. Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań) 71,29

RadioZET.pl/PAP