ME w lekkiej atletyce 2022: Awans Fajdka, kiepskie wyniki Polaków na 400 m ppł

17.08.2022 13:28
Paweł Fajdek

Paweł Fajdek dołączył do Wojciecha Nowickiego i awansował do finału w rzucie młotem na lekkoatletycznych ME w Monachium. Z kolei Krzysztof Hołub, Jakub Olejniczak, Sebastian Urbaniak odpadli w eliminacjach biegu na 400 m ppł.

Paweł Fajdek w drugiej serii osiągnął 79,76, uzyskując w ten sposób minimum kwalifikacyjne, które wynosiły 77,50 m. Wcześniej w swojej grupie awans zapewnił sobie Wojciech Nowicki, któremu ta sztuka udała się za pierwszym podejściem (78,78).

W sumie do finału, który zaplanowano w czwartek 18 sierpnia awansowało dwunastu młociarzy. Niestety, kwalifikacji nie przebrnął trzeci z biało-czerwonych Marcin Wrotyński. W najlepszej próbie posłał młot na 71,86 i zajął 13. miejsce.

Fajdek i Nowicki w finale lekkoatletycznych ME 2022

Polacy startowali także w biegu na 400 m ppł. Niestety, nikomu z trójki biało-czerwonych: Krzysztof Hołub, Jakub Olejniczak i Sebastian Urbaniak nie udało się wywalczyć dalszego awansu. Hołub poprawił rekord życiowy - 50,12 i został sklasyfikowany na 11. pozycji, ale nie wystarczyło to do awansu. Hołub był piąty, natomiast Urbaniak osiągnął czas 50,69 i był czwarty. Reprezentant Polski potknął się na ostatnim płotku i ukończył rywalizację na 16. miejscu.

- Nie wiem co się stało. Odcięło mnie strasznie. Dziesiąty płotek najprawdopodobniej pozbawił mnie awansu - powiedział po biegu Urbaniak na antenie TVP.

Olejniczak był szósty w trzeciej serii. Wynikiem 51,77 zajął 23. miejsce w eliminacjach.

Awans do półfinału wywalczyło po trzech najszybszych zawodników z czterech serii oraz dwóch z najlepszymi czasami.