Zamknij

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski: Starcie gigantów w kilku konkurencjach

22.08.2019 22:45
Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski 2019
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski 2019 w Radomiu (23-25 sierpnia) będą dla jednych zawodników okazją do sprawdzenia formy przed mistrzostwami świata w Dausze, a dla innych szansą na wywalczenie kwalifikacji na te zawody bądź na igrzyska olimpijskie w Tokio. Kibiców najlepszej drużyny Europy elektryzować będą jednak szlagierowo zapowiadające się pojedynki w kilku konkurencjach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja "Aniołków Matusińskiego" w biegu na 400 metrów. Faworytką będzie mistrzyni Europy w tej specjalności Justyna Święty-Ersetic. Lista jej konkurentek jest jednak bardzo długa. Chrapkę na obronę tytułu ma Małgorzata Hołub-Kowalik, a na jego odzyskanie Iga Baumgart-Witan. Dalej ze znakomitej strony w tym sezonie pokazały się już Anna Kiełbasińska, Patrycja Wyciszkiewicz i młodzieżowa mistrzyni Europy Natalia Kaczmarek. Nie należy zapominać jeszcze o Aleksandrze Gaworskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski - TERMINARZ. Kiedy i o której godz. starty?

Interesująco powinno być również na dwukrotnie dłuższym dystansie, gdzie rewelacja ubiegłego sezonu Anna Sabat będzie broniła się przed powracającą do mistrzowskich zmagań po kontuzji Joanną Jóźwik. Mimo nieobecności Anity Włodarczyk bardzo ciekawie zapowiada się starcie w rzucie młotem, gdzie Joanna Fiodorow stoczy bój z Malwiną Kopron.

Warto także zwrócić uwagę na pojedynek Karoliny Kołeczek z Klaudią Siciarz na 100 metrów przez płotki. Obie biegają w tym sezonie regularnie poniżej 13 sekund.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski: Hitowe pojedynki

U panów emocje również gwarantowane. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek wymieniają się najlepszymi tegorocznymi rezultatami w rzucie młotem, ale to ten drugi ma więcej do udowodnienia, bo ostatnio częściej jednak musiał uznawać wyższość swego rywala.

W skoku o tyczce Piotr Lisek "odjechał" trochę przeciwnikom dwukrotnie bijąc w tym roku rekord Polski, który obecnie wynosi 6,02 m. Można być pewnym, że ambitny Paweł Wojciechowski tak tego nie zostawi i tanio skóry nie sprzeda, a z tyłu czai się jeszcze Robert Sobera, choć on akurat obniżył nieco loty.

Podobnie sytuacja przedstawia się w pchnięciu kulą, gdzie Michał Haratyk regularnie rzuca powyżej 22 m, a Konrad Bukowiecki dopiero zbliża się do tej granicy.

Bacznie trzeba przyglądać się też zawodnikom biegającym na 400 m, gdzie chrapkę na złoto mają członkowie sztafety - najszybszy w tym sezonie Karol Zalewski oraz Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Tymoteusz Zimny czy Jakub Krzewina.

W sumie w lekkoatletycznych mistrzostwach Polski 2019 w Radomiu wystąpi ok. 400 zawodników, w tym gwiazdy. Obok wspomnianych zaprezentują się także Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk, Sofia Ennaoui, Piotr Małachowski, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.

Relacja na żywo w lekkoatletycznych mistrzostw Polski 2019 w Radomiu na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/KS