Zamknij

Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy 2021 w Chorzowie

17.11.2020 13:30
DME 2021 w Chorzowie
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy w 2021 roku odbędą się w dniach 19-20 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie - poinformował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Stadion Śląski starał się również o organizację lekkoatletycznych mistrzostw Europy w 2024 roku, jednak European Athletics przyznało tę imprezę Rzymowi. Chorzów "na pocieszenie" w przyszłym roku ugości najlepsze reprezentacje lekkoatletyczne Starego Kontynentu.

- To ogromny sukces, zarówno sportowy, jak i organizacyjny. Jestem także pewien, że organizacja zawodów przyniesie korzyści dla turystyki i gospodarki. Przyznanie tak ważnego wydarzenia potwierdza, że Narodowy Stadion Lekkoatletyczny staje się wyjątkowym obiektem sportowym na mapie regionu, Polski i Europy. To kolejny dowód, że potencjał naszego stadionu jest ceniony przez sportowców i osoby odpowiedzialne za wybór najlepszych miejsc do przeprowadzania zawodów – przekazał Chełstowski.

Chorzów organizatorem DME 2021

Na początku maja 2021 Stadion Śląski będzie też gospodarzem nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet.

W 2019 roku DME w lekkoatletyce gościła Bydgoszcz, a biało-czerwoni po raz pierwszy triumfowali w tej imprezie. Pierwotnie edycję 2021 miał gościć białoruski Mińsk, ale stowarzyszenie European Athletics zdecydowało się na zmianę.

- Nigdy wcześniej reprezentacja, która zwyciężyła w poprzedniej edycji drużynowych mistrzostw Europy, nie miała przywileju obrony tytułu na własnej ziemi. Tworzymy więc piękną historię. Jestem przekonany, że tak od strony organizacyjnej, jak i sportowej projekt, który właśnie się rozpoczyna, zakończy się sukcesem – podkreślił prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski, cytowany na stronie internetowej federacji.

W zawodach weźmie udział osiem reprezentacji. Oprócz broniącej tytułu Polski będą to: Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Ukraina, Hiszpania i Portugalia, która w 2019 roku zwyciężyła w niższej dywizji.

Śląski obiekt może pomieścić ponad 54 tysiące kibiców. W sierpniu 2020 zyskał miano Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego, odbywają się tam prestiżowe zawody, jak Memoriał Janusza Kusocińskiego i Memoriał Kamili Skolimowskiej.

W środę polscy piłkarze zagrają tam z Holandią w ostatnim meczu grupowym Ligi Narodów.

RadioZET.pl/PAP