Zamknij

Lekkoatletyczne MP: Święty-Ersetic odzyskała tytuł, znakomity wynik Andrejczyk

29.08.2020 21:23
Maria Andrejczyk mistrzynią Polski
fot. PAP

Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski wygrali biegi na 400 m w drugim dniu lekkoatletycznych mistrzostw Polski we Włocławku. Złoty medal w skoku o tyczce zdobył Paweł Wojciechowski, a w rzucie oszczepem najlepsi okazali się Maria Andrejczyk i Marcin Krukowski.

Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) uzyskała najlepszy wynik w sezonie - 51,44 s i wyprzedziła koleżanki z reprezentacyjnej sztafety Igę Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) - 52,14 i Małgorzatę Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin) - 52,23.

- Cieszę się, że odzyskałam tytuł mistrzyni Polski. Nie wiem tak naprawdę czy mogę jeszcze poprawić ten wynik w tym sezonie. Pracowałam bardzo ciężko, ale znów zabrakło trochę wytrzymałości na ostatnich metrach. Zwycięstwo jednak bardzo cieszy, bo poziom na 400 w naszym kraju jest znakomity i widać było po reakcji kibiców, że czekali na ten finał - podkreśliła złota medalistka. Dodała, że jeżeli z koleżankami "przechwalają się" tym, która z którą wygrała w danym biegu czy mistrzostwach, to jedynie w żartach, bo rywalkami są na bieżni, a poza nią przyjaciółkami.

Lekkoatletyczne MP 2020: WYNIKI

Zalewski (AZS AWF Katowice) okazał się najszybszy na dystansie jednego okrążenia czasem 46,35 s, ale podkreślał, że walczył z bólem pleców.

Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) wygrał we Włocławku uzyskując najlepszy wynik w sezonie 5,61. Cieszył się z złotego medalu, ale ubolewał nad tym, że Piotr Lisek nie mógł wystąpić w krajowym czempionacie. Podczas Memoriału Szewińskiej w Bydgoszczy doznał on urazu, pojawił się na stadionie we Włocławku, ale po rozgrzewce uznał, że jeszcze nie jest gotowy na start w zawodach.

- Mogę skakać 5,81 i wyżej, ale nadal nie potrafię +dogadać się+ do końca z moimi nowymi tyczkami. Mam jeszcze jednak przed sobą sześć startów w tym sezonie i wiem, że mogę wyśrubować najlepszy wynik w tym roku. Trener Kaliniczenko ma na mnie pomysł, a ja mu ufam i wierzę, że wszystko będzie szło w dobrym kierunku - podkreślił Wojciechowski.

Lekkoatletyczne MP 2020: Rekord MP Marii Andrejczyk

W rywalizacji oszczepników najlepsi okazali się Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki), która wynikiem 62,66 m ustanowiła rekord mistrzostw Polski, i Marcin Krukowski (Warszawianka) - 83,51 m.

- Cieszę się, że pomimo perturbacji zdrowotnych w sezonie udało mi się wrócić na fajny poziom, który pozwala na stabilizację wyników powyżej 60 metrów. Nie można jednak powiedzieć obiektywnie, że moja przewaga nad dziewczynami była na poziomie 10 metrów, co pokazują rezultaty, bo wiatr dziś kręcił. Ja rzucam na nieco wyższych pułapach i mój oszczep po prostu się przebijał, dlatego było mi łatwiej - oceniła Andrejczyk.

Na 400 m ppł najlepsza okazała się Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) - 56,23. Wśród panów w tej konkurencji triumfował Patryk Dobek (MKL Szczecin) - 50,07.

W rywalizacji sztafet 4x100 m tytuły mistrzyń i mistrzów Polski powędrowały odpowiednio do AZS AWF Katowice i AZS UWM Olsztyn.

- Mam nadzieję, że może kiedyś z moimi koleżankami z klubu pobiegnę w kadrze. Muszą troszeczkę popracować nad życiówkami, biegać po 11,30 i mogłybyśmy myśleć nawet o rekordzie Polski - mówiła biegnąca na ostatniej zmianie w teamie zwyciężczyń Ewa Swoboda.

Mistrzostwa Polski we Włocławku zakończą się w niedzielę.

RadioZET.pl/PAP