Lekkoatletyczne ME: Program na sobotę. Kiedy startują Polacy?

Krzysztof Sobczak
11.08.2018 10:54
Michal Rozmys, Adam Kszczot, Mateusz Borkowski powalczą o medale na 800 m
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

Wzrok polskich kibiców będzie tym razem zwrócony na bieżnię. A na niej o medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy powalczą Justyna Święty-Ersetic oraz Iga Baumgart-Witan na 400 m i aż trzech 800-metrowców z Adamem Kszczotem na czele. Dzień zamkną w Berlinie biegi sztafetowe 4x400 m.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Przedostatni dzień ME rozpoczął się od problemów organizacyjnych. Z powodu ulatniającego się gazu na jednej z ulic Berlina start kobiecego chodu na 20 km w mistrzostwach Europy został przełożony z godz. 9.05 na 10.55. Zawodniczki wyruszą na trasę razem z mężczyznami. Polaków będą reprezentować Katarzyna Zdziebło oraz Artur Brzozowski i Dawid Tomala.

ME w lekkoatletyce: Sesja wieczorna - kiedy Polacy?

Znacznie większe emocje zapowiadają się w drugiej części dnia. O godzinie 20 na Stadionie Olimpijskim pierwsze próby zaczną oddawać skoczkowie wzwyż. W finale jest Sylwester Bednarek, który z Berlina ma same dobre wspomnienia. To właśnie tutaj zaczęła się jego kariera, choć przerywana licznymi kontuzjami, to po dziewięciu latach doprowadziła go znowu do tego samego miejsca.

- To szczęśliwy dla mnie stadion i wierzę, że jestem w stanie skoczyć naprawdę wysoko. W eliminacjach się odblokowałem, więc wszystko jest możliwe - zaznaczył.

Dwie Polki wystąpią w finale 400 m, ale bez względu na wynik nie będzie to dla Justyny Święty-Ersetic i Igi Baumgart-Witan ostatnie zadanie tego dnia. Niespełna dwie godziny później obie mają wzmocnić sztafetę 4x400 m. Trener Aleksander Matusiński zapowiedział, że obie znajdą się w składzie, chociaż żadna z nich jeszcze nigdy nie biegała dwa razy 400 m w tak krótkim odstępie czasu.

- Przyjechałam do Berlina z jasnym celem. Wiem, że stać mnie na zdobycie indywidualnego medalu. Chciałabym złamać również 51 sekund. Stać mnie na to. Czas 50,80 może dać nawet złoto - wyjawiła Święty-Ersetic, która w tym roku wyśrubowała "życiówkę" do poziomu 51,05. Dodała jednak, że rywalizacja w drużynie jest dla niej równie ważna.

Nikt nie jest jednak w stanie przewidzieć, jak zareagują organizmy Polek, a trener musi sporo zaryzykować.

Lekkoatletyczne ME: Trzech Polaków w finale 800 m

Pewniakiem wydaje się być w finale 800 m Adam Kszczot. "Profesor" - jak nazywany jest w środowisku - chciałby wywalczyć swój trzeci złoty medal w tej imprezie. W stawce ośmiu najlepszych w Europie znalazło się jeszcze dwóch Polaków - Michał Rozmys i Mateusz Borkowski - co jest sporą niespodzianką. Obaj mają także medalowe ambicje. Pytanie, jak zregenerują się ich organizmy w ciągu 24 godzin. Są młodzi i przebojowi, co może mieć znaczenie.

- Nie tylko na Polaków trzeba uważać - powiedział mistrz świata Francuz Pierre-Ambroise Bosse, który także marzy o miejscu na podium i to najlepiej tym najwyższym.

Ponadto medale rozdane zostaną w skoku dal, rzucie dyskiem, biegu na 200 m (wszystko kobiety) oraz na 5000 m mężczyzn.

Dzień zakończą zmagania sztafet 4x400 m. Najpierw o 21.30 na starcie staną mężczyźni, a wśród nich także biało-czerwona ekipa. To będzie mieszanka doświadczenia w postaci Karola Zalewskiego i Rafała Omelki z młodością. Podczas gdy oni dwaj są pewni udziału w składzie, tak pozostali muszą czekać jeszcze na rozmowy z trenerem Józefem Lisowskim. Medal jest realny, ale pod warunkiem, że każdy z nich pobiegnie w granicach rekordu życiowego.

Inaczej jest u kobiet. Głównymi rywalkami Polek będą Brytyjki. Sumując czasy tylko one powinny stanowić zagrożenie, ale... górę może wziąć zmęczenie.

To będzie przedostatni dzień mistrzostw Europy w Berlinie.

Program na sobotę z uwzględnieniem startu Polaków:

9.05 - chód na 20 km kobiet, FINAŁ
        Katarzyna Zdziebł
10.55 - chód na 20 km mężczyzn, FINAŁ
        Artur Brzozowski, Dawid Tomala

20.00 - wzwyż mężczyzn, FINAŁ
        Sylwester Bednarek
20.05 - w dal kobiet, FINAŁ
20.12 - 400 m kobiet, FINAŁ
        Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan
20.20 - dysk kobiet, FINAŁ
20.30 - 800 m mężczyzn, FINAŁ
        Adam Kszczot, Mateusz Borkowski, Michał Rozmys
20.45 - 200 m kobiet, FINAŁ
20.55 - 5000 m mężczyzn, FINAŁ
21.30 - 4x400 m mężczyzn, FINAŁ
        Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk, Łukasz Krawczuk, Kajetan Duszyński,
        Rafał Omelko, Mateusz Rzeźniczak
21.50 - 4x400 m kobiet, FINAŁ
        Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan,
        Martyna Dąbrowska, Natalia Kaczmarek, Patrycja Wyciszkiewicz

RadioZET.pl/PAP/KS