Zamknij

Lamine Diack nie żyje. Był szefem światowej federacji lekkoatletycznej

03.12.2021 10:34
Lamine Diack nie żyje
fot. AFP/EAST NEWS

Lamine Diack nie żyje. Były szef światowej federacji lekkoatletycznej (dawniej IAAF, obecnie World Athletics) zmarł w wieku 88 lat.

Lamine Diack kierował federacją w latach 1999-2015. Był pierwszym i jedynym dotychczas szefem IAAF spoza Europy.

Lamine Diack i doping w Rosji

W listopadzie 2015 roku Diack został zatrzymany przez francuską policję, bezpośrednio po opublikowaniu raportu Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) na temat dopingu w Rosji. Do maja tego roku przebywał w areszcie domowym w Paryżu. Senegalczyk przed rokiem został skazany przez sąd w Paryżu na cztery lata pozbawienia wolności za korupcję i przyjmowanie łapówek od zawodników podejrzewanych o doping. Nie rozpoczął odbywania kary, gdyż wyrok nie był prawomocny.

Działaczowi udowodniono przyjęcie prawie 3,5 milionów euro łapówek od sportowców, szczególnie Rosjan, podejrzanych o doping. Diack pomagał im w ukrywaniu pozytywnych wyników testów, dzięki czemu mogli nadal startować, szczególnie podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku.

Sąd uznał Diacka również za winnego przyjęcia środków finansowych od Rosji, aby pomóc sfinansować kampanię Macky Sall w wyborach prezydenckich w Senegalu w 2012 roku. W zamian spowalniał procedury antydopingowe rosyjskich sportowców, w czym pomagał mu zatrudniony także w IAAF jego syn Papa Massata Diack.

Wobec Diacka toczyło się jeszcze inne postępowanie. Był podejrzany o czerpanie korzyści przy wyborze gospodarzy igrzysk olimpijskich 2016 i 2020 roku (Rio de Janeiro i Tokio) oraz lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2015 i 2019 (Pekin i Dauha).

RadioZET.pl/PAP