HMŚ w Chinach przełożone przez koronawirus

29.01.2020 21:20
HMŚ w Chinach odwołane przez koronawirusa
fot. PAP/EPA

Nie odbędą się zaplanowane na 13-15 marca w Nankinie halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Zostały przełożone na przyszły rok - poinformowała w środę światowa federacja World Athletics. Powodem jest szerzący się koronawirus.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nie wiadomo, czy data imprezy zostanie zachowana, ale jeśli tak, to w 2021 roku, ale tydzień wcześniej (5-7 marca), zaplanowane są w Toruniu halowe mistrzostwa Europy.

- Wiemy, że władze Chin robią wszystko, by wirus się nie rozszerzał, ale musimy chronić naszych sportowców, członków federacji i partnerów - napisano na oficjalnej stronie światowej federacji.

Koronawirus: objawy. Co to jest koronawirus? Jak wygląda leczenie? [POLSKA, CHINY, WUHAN MAPA, OFIARY, 2020] 

Zapewniono, że decyzja została podjęta po konsultacji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), która nadal niepokoi się szybkością rozprzestrzeniania się wirusa i zaleca odwoływanie lub przekładanie wszystkich dużych imprez.

- Wiemy, że władze Chin robią wszystko, by wirus się nie rozszerzał, ale musimy chronić naszych sportowców, członków federacji i partnerów - napisano na oficjalnej stronie światowej federacji.

Koronawirus dotrze do Polski. Ministerstwo Zdrowia: jesteśmy gotowi

"Rozważaliśmy możliwość przeniesienia imprezy do innego kraju i chcielibyśmy podziękować miastom, które zgłosiły się do organizacji mistrzostw. Jednak ze względu na obawy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa poza Chinami postanowiliśmy nie korzystać z tej opcji" - przekazano w oświadczeniu World Atheltics.

Federacja ma nadzieję na znalezienie odpowiedniej daty, która nie będzie kolidować z zaplanowanymi już teraz imprezami. "Chcielibyśmy, by Nankin pozostał gospodarzem halowych mistrzostw świata, bo wiemy, ile włożono wysiłku w przygotowania" - dodano.

Już raz w historii odbyły się w sezonie halowym dwie imprezy mistrzowskie. W 1989 roku najpierw rozegrano mistrzostwa Europy w Hadze, a dwa tygodnie później lekkoatleci walczyli w Budapeszcie o medale mistrzostw świata. Wówczas nie było jednak problemu ze zmianą strefy klimatycznej i czasowej.

Koronawirus. Czy paczki z Chin są bezpieczne?

Taka decyzja oznacza, że lekkoatletów od sierpnia 2020 roku do marca 2021 czekają cztery duże imprezy. W sierpniu igrzyska olimpijskie w Tokio i mistrzostwa Europy w Paryżu, a w marcu przyszłego roku halowe mistrzostwa Europy (Toruń) i świata (Nankin).

- Nie mogło być lepszej decyzji. Widzimy się w marcu 2021 w Nankinie  - szybko skomentował na Twitterze rekordzista świata w skoku o tyczce Francuz Renaud Lavillenie.

Jego zdanie podziela na pewno też wielu innych lekkoatletów. Już wcześniej mówiono, że termin jest niekorzystny, bo zaburzy przygotowania do igrzysk.

Koronawirus: Wirus poza granicami Chin

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas prawie 6 tys. przypadków zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Poza tym w Hongkongu odnotowano osiem przypadków zakażeń, a w Makau - pięć. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast.

Wirus przedostał się jednak poza granice Chin. Dotychczas ponad 70 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach, w tym dwóch europejskich - we Francji i w Niemczech.

RadioZET.pl/PAP